Lokale

Ekskluzive: Ja si duken fletat e votimit (foto)

Ekskluzive: Ja si duken fletat e votimit (foto)

Të dielën më 6 maj, në territorin e Serbisë do të mbahen zgjedhjet lokale, parlamentare dhe presidenciale. Sipas Komisioni Zgjedhor Republikan në gjithë territorin e Serbisë do të hapen 8.549 vendvotime dhe 38 vendvotime për qytetarët

05.May.2012 19:21
Proteston Lugina:  “I’m terrorist too” (foto-video)

Proteston Lugina: “I’m terrorist too” (foto-video)

Mijëra qytetarë shqiptarë në qendër të Bujanocit protestuan për dhunën që po ushtrohet ndaj shqiptarëve të Luginës, e posaqërisht me arrestimin i ditësë së premte të tetë shqiptarëve të komunës së Bujanocit, raporton Titulli.

05.May.2012 14:12
Reagime: Kolegu ynë është i pafajshëm

Reagime: Kolegu ynë është i pafajshëm

Këshilli iniciues i përkthyesve të Luginës dënon ashpër arrestimin e tetë shqiptarëve të komunës së Bujanocit nga xhandarmëria serbe, gjatë bastisjes së të premtes (04. maj ’12). Ky këshill njëherit dënon edhe arrestimin e ko

05.May.2012 13:27
titulli.com

Anulohen zgjedhjet lokale në Medvegjë

Zgjedhjet lokale në Medvegjë nuk do të zhvillohen më 6 maj, për shak të punës jo efikase të anëtarëve të Komisionit Komunal të Zgjedhjeve në Medvegjë, tha Jadranka Bozhoviq kryetare e e KKZ-së, raporton Titulli. Sipas sajë këshil

05.May.2012 00:30
titulli.com

Seancë e jashtëzakonshme dhe protestë

Këshilltarët shqiptarë të komunave Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë, të shtunën (5. maj ‘12) do të mbajnë një seancë të jashtëzakonshme pas arrestimit të tetë shqiptarëve të komunës së Bujanocit. Seanca do të fillojë në orë

04.May.2012 21:52
Bujanoci rrezikohet që të humbet

Bujanoci rrezikohet që të humbet

Përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës kanë kërkuar nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) që të aplikojnë standarde të njëjta për zgjedhjet e 6 majit, si për serbët e Kosovës po ashtu edhe për

04.May.2012 00:09
Vendvotime të çrregulluara në Preshevë

Vendvotime të çrregulluara në Preshevë

Kryetari i Komisionit Komunal zgjedhor në Preshevë Zeqir Miftari deklaroi dje se në disa fshatra në komunës ë Preshevës, të cilët për shkak të numrit të madh të banorëve kanë më shumë se dy vendvotime. "Të gjithë votuesit janë

03.May.2012 11:27
titulli.com

Ragmi Mustafa: Nuk votojmë për president të Serbisë

Partia Demokratike Shqiptare në Luginën e Preshevës, e drejtuar nga Ragmi Mustafa, definitivisht ka vendosur që t’i bojkotojë zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, të cilat mbahen më 6 maj në Serbi. Në një prononcim për “Tribuna

03.May.2012 10:25