A pini ujë mjaftueshëm? Zbulojeni përmes kësaj tabele

Nga Redaksia 12.07.2018 10:33

A duhet të pini ujë çdo ditë në sasi të mëdha? Është një pyetje që bëhet shumë shpesh këto ditë të nxehta.

Studimet kanë prodhuar rekomandime të ndryshme gjatë viteve. Por nevojat tuaja individuale të ujit varen nga shumë faktorë, duke përfshirë shëndetin tuaj, sa jeni aktiv dhe ku jetoni.

Asnjë formulë e vetme nuk i përshtatet të gjithëve. Por, duke ditur më shumë për nevojën e trupit tuaj për lëngje, do t'ju ndihmojë të vlerësoni sa ujë duhet të pini çdo ditë.

Uji është komponenti kryesor kimik i trupit tuaj dhe përbën rreth 60 për qind të peshës trupore. Trupi juaj varet nga uji për të mbijetuar. Çdo qelizë, ind dhe organ në trupin tuaj ka nevojë për ujë që të punojë siç duhet. Mungesa e ujit mund të çojë në dehidratim dhe kjo do tu bëjë të ndiheni të lodhur.

Sa ujë ju nevojitet?

Që trupi juaj të funksionojë siç duhet, ju duhet të plotësoni furnizimin me ujë duke konsumuar pije, por dhe ushqime që përmbajnë ujë. 

Shikoni tabelën më lartë, gjeni peshën tuaj dhe zbuloni sa gota ujë duhet të pini çdo ditë. Mos harro, shëndeti vjen i pari!

A pini ujë mjaftueshëm? Zbulojeni përmes kësaj tabele

 

Nga Redaksia 12.07.2018 10:33
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.