Franca shkruan emrin në finale, eliminon Belgjikën me golin e Umtiti

Nga Redaksia 11.07.2018 08:38

Franca ka arritur të shënojë fitore ndaj Belgjikës me rezultat 1-0 në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror.

Gjelat e shkruajnë emrin në finale pas 12 vitesh, kur në vitin 2006 luanin ndaj Italisë.

Minuta e parë të ndeshje ishin një testim për të dy skuadrat që e ngacmonin herë pas here njëra tjetrën me sulme.

Më të rrezikshëm në fillim ishin Belgjika, që tentuan me  kapitenin Eden Hazard në minutën e 16-të, por pa sukses.

 

(Getty Images)

Edhe në minutën e 22-të kishte punë për Hugo Lloris që u rrezikua nga Alderweireld.

Por rastin më të mirë në pjesën e parë e kishte Franca.

 

Pamje nga ndeshja (Getty Images)

 

Benjamin Pavard pranon në top në zonë dhe gjuan bukur, por në vend ishte Thibaut Courtois, që bën një pritje shumë të bukur.

Pjesa e parë u mbyll me rezultat të barabartë.

Francezët e nisën pjesën e dytë në sulm. Zhvillohej minuta e 50-të kur Franca fitoi një rivënie nga këndi.

 

Goli i Samuel Umtiti (Getty Images)

Nga aty harkoi Antoine Griezmann që gjeti bukur kokën e Samuel Umtiti që shënoi për 1-0.

Franca kishte edhe disa gjysmë raste, për tu përgjigjur Belgjika në minutën e 65-të me Fellainin, por pa sukses.

 

Kylian Mbappe (Getty Images)

Belgjika e dominoi lojën me posedim të topit në 20 minutat e fundit, por pa arritur ndonjë rast të mirë.

 

(Getty Images)

Harkime në zonë për Romelu Lukakun dhe gjuajtjet nga distanca te De Bruyne e Hazard  nuk sollën ndonjë ndryshim në rezultat.

Franca në fund iu gëzua fitores dhe kaloi në finale, ndërsa pret për kundërshtarë njërën mes Kroacisë dhe Anglisë. /Telegrafi/   

Nga Redaksia 11.07.2018 08:38
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.