Vjedhjet e monedhave kriptografike 3 herë më të larta në 2018-ën

Nga Redaksia 04.07.2018 11:24

Humbjet këtë vit mund të arrijnë deri në 1.5 miliardë dollarë parashikon CipherTrace kompani e cila pritet të lançojë një softuer i cili do të ndihmojë bursa të mbrohen.

Vjedhja e monedhave kriptografike nga bursat ësht rritur ndjeshëm në gjysmën e parë të këtij viti dhe është tre herë më e lartë sesa në 2017-ën thotë një raport i firmës së sigurisë kibernetike CipherTrace.

Sipas raportit janë vjedhur 761 milion dollarë monedha nga bursa kriptografike krahasuar me 266 milion dollarë përgjatë gjithë 2017-ës.

Humbjet këtë vit mund të arrijnë deri në 1.5 miliardë dollarë parashikon CipherTrace kompani e cila pritet të lançojë një softuer i cili do të ndihmojë bursa të mbrohen.

Vjedhja më e fundit ishte ajo e 32 milion dollarëve nga Bithumb në Korenë e Jugut.

Rritja e krimeve në këtë industri ka tërhequr vëmendjen e rregullatorëve ndërkombëtare dhe agjencive ligjzbatuese. /CryptoWorld.al

 

 

 

Nga Redaksia 04.07.2018 11:24
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.