Papagalli Kakadu identifikohet në librin europian të shekullit 13-të

Nga Redaksia.B 26.06.2018 12:58

Hulumtuesit kanë zbuluar ilustrimet më të vjetra europiane të një papagalli australian të njohur si Kakadu, në një dorëshkrim nga shekulli i 13-të.

Katër vizatime të zogut të bardhë u gjetën në një libër të falconrit, dikur në pronësi të Perandorit të Shenjtë Romak Frederik II ndërsa Libri ndodhet tani në Bibliotekën e Vatikanit, njofton Klan Kosova.

Ato datojnë në periudhën e përshkrimeve të tjera europiane të tyre prej 250 vjetësh.

Studiuesit thonë se imazhet në libër, të datuara midis viteve 1241-1248, ofrojnë njohuri për rrugët e tregtisë mesjetare.

“Fakti që një Kakadu arriti në Sicili gjatë shekullit të 13-të tregon se tregtarët që ofronin tregtinë e tyre në veri të Australisë ishin pjesë e një rrjeti që arrinte në perëndim në Lindjen e Mesme dhe më gjerë”, tha bashkëautorja Dr Heather Dalton nga Universiteti i Melburnit.

Zogu ishte ose një Kakadu i verdhë-kreshtë ose një triton, tha ajo, që do të thotë se ka të ngjarë të ketë ardhur nga Australia e veriut, Papua Guinea e Re ose ishujt jashtë Indonezisë.

Doktoresha Dalton dhe një ekip i dijetarëve finlandezë studiuan librin e gjuhës latine ‘’De Arte Venandi cum Avibus’’ (Arti i gjuetisë me zogjtë).

Kakadu është një papagall me një kresht erectile, që gjendet në Australi, Indonezi lindore dhe ishujt e tyre fqinjë, njofton Klan Kosova.

Nga Redaksia.B 26.06.2018 12:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.