Apple: iOS nuk ka gabime sigurie

Nga Redaksia.B 26.06.2018 08:58

Këto ditë, u zbulua se një studiues i sigurisë ishte në gjendje të zbulonte një mënyrë të re për të kapërcyer kodkalimin në çdo pajisje iOS.

Matthew Hiki, i cili zbuloi gabimin, tregoi se mund të anashkalojë limitin e Apple prej 10 hyrjeve me fjalëkalim të pasuksesshëm.

Mjeti i Hiki është në gjendje të kërkojë duke futur kodin duke dërguar të gjitha fjalëkalimet menjëherë, në vend që të hidhen një nga një.

Sipas pretendimeve të Hik se kur janë iPhone ose iPad të lidhur, hakerët dërgojnë inpute nëpërmjet tastierës, duke shkaktuar ndalesë në punë.

Në fund, sulmuesi është në gjendje të dërgojë të gjitha fjalëkalimet në një përpjekje, gjë që nuk i jep softueri një shans për të pushuar. Për shkak të kësaj, inputet përmes tastierës kanë përparësi mbi funksionin e fshirjes.

Apple shumë shpejt u përgjigj ndaj pohimeve të Hiki, duke i quajtur të gabuara.

Kompania nga Kupertino dëshiron që të gjitha problemet e mundshme të parandalohen me versionin iOS 12.

Modaliteti i ri USB i kufizuar do të parandalojë Lighting Port në iPhone për të komunikuar me pajisje të tjera nëse ky iPhone i veçantë nuk është i hapur me ndihmën e kodit korrekt.

Nga Redaksia.B 26.06.2018 08:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.