Rohan këshillon Serbinë e Rusinë të pajtohen me faktin e pavarësisë së Kosovës

Nga Redaksia.B 13.06.2018 14:26

 Diplomati austriak, Albert Rohan tha se pavarësia e Kosova është fakt i padiskutueshëm dhe se Serbia e Rusia me këtë ralitet duhet të pajtohen.

Në një intervistë, të cilën e transmeton Autonomija.info e Vojvodinës, ai deklaroi se pret që Beogradi e Prishtina të vazhdojnë bisedimet “meqë nuk ka asnjë alternativë tjetër të këtij procesi”, transmeton Koha.net.

citohet të ketë deklaruar se skenar me më shumë gjasë për normalizimin e marrëdhënieve është ai pa njohjet formale. Sipas Rohanit modeli i marrëveshjes midis dy Gjermanive nga vit 1971 do të ishte më i pranueshëm për të dy palët. Në bazë të kësaj marrëveshje, rikujtoi ai, Gjermania Perëndimore dhe ajo Lindore njohën njëra tjetrën si shtete sovrane, hapën përfaqësi të përhershme diplomatike të ndërsjella, pa marrëdhënie formale diplomatike në nivel ambasadorësh. Po ashtu në bazë të saj vendeve të tjera iu hapën dyert për njohje të këtyre vendeve, ndërsa më 1973 u bënë anëtare të OKB-së.

Rohan ka rikujtuar se në procesin e negociatave midis Beogradit e Prishtinës më së shumti janë shfaqur pengesa rreth krijimit të Ascociacionit (Bashkësisë) së Komunave me shumicë serbe në Kosovë, por, siç citohet të ketë thënë ai “Bashkësia nuk do të jetë diçka e veçantë”.

“Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sikur harron faktin se Plani i Ahtisarit është ndërtuar në bazë të kompromisit. Kosova fitoi pavarësinë, kurse Serbia zgjidhje që duhej të siguronte ekzistencën e komunitetit serb në Kosovë. Në asnjë vend tjetër nuk ka aq të drejta për pakicat si në Kosovë. Qëllimi i tyre është të mbrojë pakicën serbe. Po ashtu Kisha Ortodokse Serbe gëzon priviledhe dhe imunitet në zonat e mbrojtura rreth lokacioneve më të mëdha fetare. Kosova ka bërë koncesione të mëdha duke pranuar Planin e Ahtisaritr, Serbia deri tash nuk ka bërë kuirrfarë koncesionesh”, është shprehur Rohan, transmeton Koha.net Autonomija.info.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 14:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.