Lansohet smartfoni i parë në botë me komplet ekran

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:09

Koncepti Apex i kompanisë së njohur kineze Vivo, pas shumë spekulimeve dhe raportimeve, më në fund është lansuar në dy versione. Modeli premium quhet NEX S, i cili është smartfoni i parë në botë me komplet ekran (pa prerje – notch) si dhe ofron disa veçori unike.

Vivo NEX S vjen me ekran 6.59-inç Super AMOLED FHD+ me rezolucion prej 2,316 x 1080 pikselë dhe raport të ekranit prej 19.3:9, që i bie rreth 91.24 % është ekrani. Po ashtu, ekrani inkorporon teknologjinë in-display të cilën e kemi parë te X21 UD, transmeton Koha.net. Përveç ekranit më të mirë deri tani, NEX S vjen edhe me kamerën e veçantë për ‘selfie’ prej 8 megapikselë e cila aktivizohet sikurse periskopi.

Gjithashtu, Vivo NEX S vjen me teknologjinë ‘Screen SoundCasting Technology’ e cila ofron bas më të mirë.

Sa i përket specifikave, natyrisht, vjen me procesor më të fundit të Qualcommit – Snapdragon 845, 8 GB RAM memorie dhe 128 ose 256 GB memorie të brendshme. Po ashtu, vjen edhe me kamerën kryesore të dyfishtë prej 12 + 5 megapikselë, baterinë prej 4,000 mAh e cila mund të karikohet shumë shpejt me karikuesin 22.5W, si dhe do të punojë me sistemin operativ Android 8.1 Oreo dhe ndërfaqen e përdoruesit Funtouch OS 4.0.

Meqë po përmendet OS, Vivo NEX S vjen me asistentin e ashtuquajtur Jovi. Një buton i veçantë i vendosur në pjesën anësore të smartfonit – ngjashëm me Bixbyn e Samsungut – mundëson aktivizimin e Jovit. Jovi mund të identifikojë fotografitë, të aktivizojë aplikacione dhe mbështet shumë komanda tjera përmes zërit.

Kompania, po ashtu, ka theksuar se para-porositë për këtë smartfon të ri nga sot kanë filluar dhe do të jetë në dispozicion deri më 23 qershor. Versioni standard me 8 GB/128 GB do të kushtojë rreth 702 dollarë, ndërsa versioni me 8 GB/256 GB rreth 780 dollarë, përcjell Koha.net.

Ende nuk dihet se kur do të jetë në dispozicion ky smartfon edhe për tregjet tjera të botës – gjatë prezantimit është thënë se fillimisht do të jetë në dispozicion vetëm në Kinë.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 10:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.