Vitamina C është mrekulli për zemrën: I parandalon sëmundjet e artereve dhe i forcon muret e enëve të gjakut

Nga Redaksia.B 13.06.2018 09:09

Shumë njerëz mendojnë se vitamina C është nutrient i parëndësishëm, por asgjë nuk mund të jetë më e pavërtetë se ky deklarim.

Vitamina C, ndryshe njohur si acidi askorbik, është një nga antioksiduesit më të mirë. Kjo vitaminë ishte bërë e famshme nga puna e Linus Pauling, dy herë fitues i çmimit Nobel, i cili kishte hulumtuar përfitimet shëndetësore të vitaminës C, transmeton Telegrafi. 

Deri tani, ndoshta më shumë hulumtime janë kryer për përfitimet shëndetësore të vitaminës C sesa të çfarëdo lloj nutrienti tjetër.

Ndonëse ka shumë përfitime shëndetësore, sot po ju sjellim vetëm efektet që vitamina C i ka në shëndetin e zemrës.

Efektet e vitaminës C në shëndetin e zemrës:

– I parandalon sëmundjet koronare të artereve duke i rritur nivelet natyrale të glutationit, i cili i mbron arteret

– I forcon muret e enëve të gjakut duke mundësuar sintezën e kolagjenit në indet lidhëse të mureve arteriale.

– E përmirëson zgjerimin e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Varësisht nga mosha që keni, ekspertët rekomandojnë të merrni 1,000 mg vitaminë C në mëngjes, por gjithashtu të hani edhe ushqime të pasura me vitaminë C, si brokoli, domatet, dredhëzat, portokajtë, etj.

Nga Redaksia.B 13.06.2018 09:09
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.