Gratë obeze rrezikohen nga sëmundjet kardiovaskulare

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:52

Gratë të cilat janë mbipeshë apo obeze, por pavarësisht kësaj gëzojnë shëndet të plotë, janë ende në një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare.

Kështu rezulton një studim i fundit amerikan, në të cilin u analizua shëndeti i 90,257 grave në SHBA deri në 30 vjet, njofton Klan Kosova.

Ato me peshë të tepërt ishin më të afta të kishin një goditje në tru apo sulm në zemër, edhe nëse ata kishin presionin normal të gjakut dhe kolesterolin dhe nuk kishin diabet.

Obeziteti ndikon pothuajse të gjithë faktorët e rrezikut të sëmundjes kardiovaskulare, siç janë presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i tepërt dhe diabeti.

Por disa njerëz të dhjamosur nuk duket se kanë këto çrregullime metabolike, duke bërë që shkencëtarët të debatojnë nëse pesha e tepërt në fakt e rrit rrezikun e tyre, njofton Klan Kosova.

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.