Apple, ku ësht Siri i zgjuar në iOS 12?

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:34

As një javë nuk shkon që Amazon të mos bëjë një njoftim për disa aftësi të reja në dispozicion për altoparlantin Echo, që është mundësuar nga asistenti i zërit, Alexa.

Ndërkohë me iOS12, “është sikur Apple të heqë dorë tërësisht në Siri”, vë në dukje analisti dhe blogeri Jeremiah Owyang.

Alexa dhe Google “janë duke vendosur një ritëm të furishëm të inovacionit dhe duke e bërë më të vështirë për Apple të i arrijë, me çdo muaj që kalon”, tha Bret Kinsella, botuesi i faqes së internetit voicebot.ai.

Siri është më i përdorur gjerësisht nga asistentët, për shkak të madhësisë së universit të iPhone, i cili ka mbi 1 miliard përdorues, por mbetet vazhdimisht pas Alexa dhe Google në anketat e përdorshmërisë.

Ajo që bëri Apple në edicionin e sivjetëm të WWDC ishte një aplikacion i ri, në vjeshtë, i quajtur “Shortcuts”, i cili përdor “sugjerimet e Siri”, për të krijuar veprime automatike. Për shembull, mund të zgjidhni nga ato të paracaktuara si “Dërgo ETA” ose ato parashikuese për të blerë kafe në mëngjes. Ky funksion bazohet në një aplikacion të blerë nga Apple në 2017, Workflow, të cilin e kishte quajtur si aplikacionin më të mirë në vitin 2015.

Që nga kyçja kryesore, Apple ka vënë një faqe të re duke përdorur veçoritë e iOS12 dhe ka vënë në qendër të vëmendjes dhjetë shtesa të Siri.

Përtej aplikacionit Shortcut, Apple tha gjithashtu se Siri do të kishte më shumë gjuhë në dispozicion për përkthim dhe do të zgjeronte kategoritë që Siri mund të përdorte për të ndihmuar në gjetjen e imazheve në aplikacionin Photos. Krahasuar me atë që tregoi Google në konferencën zhvilluese I / O, këto do të konsideroheshin ndryshime shumë të imta.

Ndoshta  Siri nuk është më një asistent zëri, por vetëm një emër për shkurtesat në iPhone dhe iPad. “Është një pikë shumë e mirë për konsumatorët që të kuptojnë,” thotë ai. “Siri u prezantua si një asistent zëri në vitin 2010, dhe është e vështirë që të riformulohet tani”.

Nga Redaksia.B 12.06.2018 09:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.