Bujanoci, Presheva dhe Vraja shkojnë në Maqedoni për tu furnizuar me naftë

Nga Redaksia 11.06.2018 10:25

Banorët e komunave Preshevë, Bujanoc dhe Vranjë, të rajonit të Luginës së Preshevës gati cdo ditë hyjnë në Maqedoni për tu furnizuar me derivate të naftës.

Kjo po ndodhë pasi që edhe përkundër shtrenjtimeve, derivatet e naftës janë më mirë në Maqedoni.

Sipas të dhënave të rregullatorit të Serbisë, një litër naftë kushton 1.40 euro, derisa në Maqedoni cmimi është 65 apo mbi 1 euro.

“Po vijmë cdo javë për tu furnizuar me naftë, sepse shumë shtrenjtë tek ne. Nuk mund të përballosh atë cmim që është tek ne dhe me Maqedoninë është diferencë e madhe”, tha një banor i Preshevës.

Banorët shqiptarë të Preshevës dhe Bujanocit këtë mundësi e shfrytëzojnë edhe gjatë ditëve të tregut në Kumanovë, ku sipas tyre edhe cmimet e tregut janë më të lira se në vendin e tyre.

“Në Preshevë është bërë problem për të jetuar. Shtrenjtimet nuk na kanë dëmtuar vetëm ne, por edhe bizneset e vogla, që shumica janë detyruar që të mbyllin aktivitetin, sepse nuk ka qarkullim. Edhe tregu është në gjendje të tillë, pasi që dita ditës po pakësohet”, u shpreh , Azem Saliji.
Në Serbi ditëve të fundit janë organizuar protesta dhe bllokada me makina nga qytetarët në disa qytete, në shenjë të revoltës për cmimet e larta të derivateve të naftës. (INA)

Nga Redaksia 11.06.2018 10:25
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.