Zhvillohet vaksina kundër PTSD, ankthit e depresionit

Nga Redaksia.B 08.06.2018 09:53

Ushtarët dhe punonjësit e emergjencave shumë shpejt mund të marrin një vaksinë me baktere të parrezikshme, në mënyrë që të jenë të mbrojtur nga çrregullimet e stresit post-traumatik (PTSD).

Shkencëtarët në Universitetin e Kolorados, kanë gjetur substanca në brigjet e Ugandës të cilat mund të kenë një efekt jetëgjatë në tru, duke e bërë më rezistent ndaj stresit dhe depresionit.

Testimet e fundit të realizuara tek minjtë kanë treguar një efekt shumë më të fortë se sa që ishte menduar.

Hulumtuesi Matthew Frank ka thënë se në qoftë se këto të gjetura zhvillohen në një testim klinik me njerëz, mund të çojnë në krijimin e një vaksine të nevojshme për trajtimin e PTSD, ankthit e depresionit.

Nga Redaksia.B 08.06.2018 09:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.