Sa shpesh është normale të urinoni brenda dite

Nga Redaksia.B 08.06.2018 08:51

Shprehitë e tualetit mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj.

Dhe, pavarësisht se mund t’ju duket e turpshme t’i flisni me dikë, është e rëndësishme të jeni të njoftuar për shprehitë e fshikëzës dhe zorrëve në mënyrë që ta keni parasysh si duket funksionimi optimal i tyre, transmeton Telegrafi.

Prandaj, në mënyrë që t’iu ndihmojë njerëzve ta kuptojnë më mirë trupin e tyre, doktoresha australian eEvelyn Lewin së fundmi ka zbuluar se sa shpesh duhet njerëzit të shkojnë në tualet çdo ditë.

Ajo thotë se mesatarisht njerëzit duhet të urinojnë rreth 6-7 herë brenda 24 orëve – por kjo mund të variojë.

Doktoresha thotë se faktorët si mosha, shtatzënia, llojet e lëngjeve që i konsumoni, medikamentet dhe sëmundja që mund ta keni mund të ndikojnë në këtë shpeshtësi.

Sipas saj, nëse e ndjeni nevojën për të shkuar në tualet vetëm për të urinuar sasi të vogla secilën herë, dhe ndjeni edhe djegie gjatë urinimit, kjo mund të jetë shenjë se jeni duke vuajtur nga ndonjë infeksion i traktit urinar. 

Nga Redaksia.B 08.06.2018 08:51
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.