Konsumoni ullinj çdo ditë, parandaloni këto sëmundje

Nga Redaksia.B 07.06.2018 10:22

Ullinjtë janë një nga ushqimet më të shëndetshme.

Ata janë të pasur me yndyrna të shëndetshme, me vitamina dhe minerale të domosdoshme për funksionimin normal të trupit.

Ja çfarë përfitimesh kanë ullinjtë nëse i konsumoni çdo ditë:

Rregullojnë nivelet e larta të kolesterolit

Ulin tensionin e lartë të gjakut

Janë burim i pasur me fibra

Janë të pasura me vitaminë E

Janë antioksidantë të fuqishëm

Ulin rrezikun e sëmundjeve të caktuara si Alzheimer, tumoreve beninje dhe malinje etj

Parandalojnë koagulimin e gjakut

Mbrojnë membranat qelizore

Rrisin fertilitetin dhe përmirësojnë sistemin e përgjithshëm riprodhues

Janë të shkëlqyer kundër anemisë

Forcojnë sistemin imunitar

Janë të pasura me minerale si magnez, hekur, fosfor, jod etj

Furnizojnë trupin me vitamina dhe aminoacide të ndryshme

Përmbajnë acid oleik, i cili është i domosdoshëm për shëndetin e zemrës

Përmbajnë polipenolis, kompleks kimik natyral i cili zvogëlon nivelin e stresit dhe përmirëson kujtesën deri në 25%

Një filxhan ullinj përmban deri në 4.4 mg hekur.

Ndihmojnë trupin të prodhojë adiponectinë, kompleks i cili redukton yndyrat e këqija deri në 5 orë pas konsumimit.

Nga Redaksia.B 07.06.2018 10:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.