Shëtitja në park ul tensionin e gjakut dhe na bën më të lumtur

Nga Redaksia.B 16.05.2018 10:34

Të paktën një herë në javë, largojuni ngarkesave të ditës për të shëtitur gjysmë ore në park. Kërkon fare pak mund dhe organizim, por është diçka që i sjell mjaft mirëqenie trupit, pasi ul tensionin e lartë dhe ndihmon shëndetin mendor.

Ky është përfundimi të bërë në universitetin e Queensland dhe nga “Centre of Excellence for Environmental Decisions”.

 

Studiuesit kanë analizuar 1538 njerëz, duke krahasuar zakonet e tyre gjatë javës, aktivitetin fizik dhe marrëdhënien që kanë me natyrën.

Nga rezultatet doli në pah se ata që shëtisnin në park kishin më pak mundësi për të zhvilluar sëmundje kardiake, stres, ankth dhe depresion.

“Nëse të gjithë do të shkonin të shëtisnin në një park pranë shtëpisë, të paktën 30 minuta në javë, ekziston mundësia e 7% më pak në rastet e depresionit dhe 9% më pak për shqetësimet me tensionin e lartë”, ka deklaruar dr. Danielle Shanahan, udhëheqëse e studimit, i cili u botua në “Nature Scientific Reports”.

Përfitimet që marrim nga natyra në dobi të shëndetit janë të ditura prej kohësh, por kjo risia e këtij studimi ishte saktësimi i kohës që nevojitet për të përfituar.

“E dimë prej kohësh që shëtitjet në ajër të pastër i bëjnë mirë shëndetit, tani po fillojmë të përcaktojmë saktësisht se për sa kohë kemi nevojë”, shpjegon profesor Richard Fuller.

Provat specifike bëjnë fjalë për vizita të shpeshta për të paktën 30 minuta.

Grupi i studiuesve ka zbuluar, veç të tjerash, që personat që bëjnë vizita të gjata në hapësirat e gjelbra, përveç se kanë nivele të ulta të depresionit dhe të tensionit të lartë, zhvillojnë gjithashtu një ndjesi më të madhe solidariteti dhe empatie përkundrejt personave të tjerë.

Një dozë natyre në javë nuk kushton asgjë dhe nuk ka asnjë rrezik. Vini në praktikë terapinë që sjell natyra, pasi vetëm do të përfitoni, pa qenë e nevojshme të bëni sakrifica.

Nga Redaksia.B 16.05.2018 10:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.