Izraeli fiton \"Eurovision 2018\", shqiptarja merr vendin e dyte

Nga Redaksia 13.05.2018 07:33

Ka përfunduar edicioni i 63-të me radhë i Festivalit Evropian të Këngës – Eurovision, me finalen e mbajtur në Altice Arena të Lisbonës, në Portugali, ku konkurruan 26 shtete finaliste.

Dhe në bazë të votave të shpërndara nga juria dhe publiku, fitues doli Izraeli. Këngëtarja Netta me këngën “Toy” u shpall fituese e sivjetmë i ‘Eurovision Song Contest’.

Pas votimit të jurisë, në pesë vendet e para renditeshin Austria, Suedia, Izraeli, Gjermania dhe Qiproja, mirëpo votat e publikut ndryshuan gjithçka.

 

Votat e jurisë (Foto: Eurovision.tv)

 

 
 

Në fund triumfoi përfaqësuesja e Izraelit me 529 pikë, e cila padyshim se iu gëzua shumë këtij suksesi duke lënë prapa shqiptaren Eleni Foureira (436 pikë).

Rikujtojmë që në këtë festival konkurruan tre shqiptare duke i përfaqësuar tri vende të ndryshme.

Eugent Bushpepa ishte përfaqësuesi i Shqipërisë me këngën “Mall”, me të cilën e pushtoi skenën e Eurovisionit me interpretimin e tij.

Eleni Foureria e përfaqësoi Qipron me këngën “Fuego” duke e ndezur atmosferën me performancën skenike.

Ndërsa, Ermal Meta së bashku me Fabrizio Moron interpretuan këngën “Non mi avete fatto niente”. /Telegrafi/

Nga Redaksia 13.05.2018 07:33
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.