Profesionet me më së paku të papunë në Zvicër

Nga Redaksia 11.05.2018 08:03

Për herë të parë që nga viti 2012, shkalla e papunësisë në Zvicër ka rënë në 2.7 për qind. Sipas Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike, vetëm 119,781 njerëz u regjistruan si të papunë në prill, përcjell albinfo.ch.

Në vijim mund të shihni se në cilat grupe profesionesh figurojnë më së paku të papunë:

10: Inxhinierët, 973 persona

9: Prodhimi dhe përpunimi i ushqimit, 874 persona

8. Juristët, 764 persona

7. Prodhuesit dhe përpunuesit e letrës dhe drurit, 732 persona

6. Industria kimike, 515 persona

5. Industria e grafikës, 464 persona

4. Prodhim dhe përpunim tekstili, 331 persona

3. Sport dhe argëtim, 282 persona

2. Prodhimi i materialeve të ndërtimit të gurëve dhe mineraleve, 102 persona

1. Përpunimi dhe prodhimi i keramikës dhe qelqit, 21 persona

 

Nga Redaksia 11.05.2018 08:03
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.