Ku duan të punojnë më së shumti zviceranët?

Nga RedaksiaI 29.04.2018 18:37

Shumica e zviceranëve kanë thënë se dëshirojnë të punojnë në kompaninë ajrore zvicerane «Swiss». Këtë përfundim e kanë nxjerrë në një studim të 150 kompanive më të mëdha në vend. Në vendin e dytë ishte ranguar aeroporti i Cyrihut, i ndjekur nga kompania e orëve «Patek Philippe».

Për anketën, agjencia e rekrutimit «Randstad»  kishte pyetur 4800 njerëz të moshës 18 deri në 65 vjeç. Kur u pyetën se kush do të donte të punonte për një kompani të caktuar, shumica  u përgjigjen: “Swiss”.

Sipas sondazhit, industria e aviacionit në përgjithësi është shumë tërheqëse. Aeroporti i Cyrihut është renditur në vendin e dytë dhe ofruesi i shërbimit të aeroportit “Swissport” (9) ishte gjithashtu ndër dhjetë më të lartat.

Punonjësit e anketuar gjithashtu vlerësuan vendet e punës si kompani atraktive. “Patek Philippe” (3), “Rolex” (4) dhe “Grupi Swatch” (6) gjithashtu morën pozicione të larta. “Bagmaker Victorinox”, kompania ushqimore “Nestle” (7), firma e çokollatës “Lindt & Sprüngli” (8) dhe SBB (10) ishin gjithashtu në mesin e pesë më të popullarizuara.

Në pesë vjetët e fundit, gjiganti i internetit Google doli tri herë si fitues. Ai nuk u konsiderua më në renditje për arsye të rregullimit të këtij viti. Prandaj, një kompani nuk mund të fitojë më shumë se tri herë brenda pesë vjetëve.

Për të matur atraktivitetin e kompanive, studimi i punëdhënësve merr parasysh 16 kritere, duke përfshirë mjedisin e punës, pagën, sigurinë e punës, balancën e punës e të jetës dhe fleksibilitetin.

“Randstad” mat perceptimin e kompanive në shoqëri që nga viti 2014 në Zvicër. Anketa është kryer tani në mbarë botën në 30 vende dhe merr parasysh punonjësit në 6 mijë kompani.

Nga RedaksiaI 29.04.2018 18:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.