Kukësi më 1999 strehoi trefish kosovarë më shumë se që kishte banorë të vet

Nga Redaksia 17.04.2018 15:30

Kukësi ishte porta e shpëtimit për mbi 1 milion shqiptarët e Kosovës në vitin 1999 të cilët dhuna e terrori serb i detyruan të braktisin shtëpitë e të marshojnë drejt shtetit amë për shpëtim.

Qyteti i vogël verilindor u vu në ballë të përballimit të një krize me përmasa ndërkombëtare teksa hapi dyert për 75 mijë persona, që në atë kohë ishin trefishi i popullsisë së zonës, rikujton sot oranews.

Një prej tyre ishte familja Hallaçi, ku vëllezërit Emini dhe Gëzimi mbajtën në shtëpi 60 të shpërngulur

“40 vetë më kanë ardhur në shtëpi”.

Sot 19 vjet më pas, ata nuk e fshehin krenarinë që u bënë pjesë e një solidariteti përmasat e të cilit nuk ishin dëgjuar më parë

“U mbush dhoma plot, gratë sipër, burrat poshtë”.

Vellezërit Hallaçi kujtojnë ditët e vështira, por me ngrohtësi vëllazërore mes familjeve nga dy anët e kufirit që ndanë një kulm shtëpie, deri ditën kur morën lajmin se kosova ishte e lirë.

Pas afro dy dekadash vëllazëria dhe miqësia në kohëra të vështira duket se jo vetëm i ka rezistuar kohës, por ka marrë përmasa të tjera.

“Sot ata janë stabilizuar, vijnë dhe shkojmë për dasma”.

Histori të ngjashme gjen në çdo qytet nga veriu deri në Sarandë, ku gjetën strehë rreth 1 milion shqiptarë të Kosovës në një prej momenteve më të vështira të historisë së tyre.

 

Nga Redaksia 17.04.2018 15:30
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.