Shtetet më të pasura, Zvicra në vendin e nëntë

Nga Redaksia 04.04.2018 09:20

Në vendin e parë renditet Katari me 124,927 dollarë për banorë, duke u pasur nga Luksemburgu dhe Singapori

Sipas një raport të publikuar nga Fondi Monetar Ndërkombëtar me vendet me fuqinë blerëse më të lartë në botë bazuar në numrin e popullsisë, Zvicra renditet në vendin e nëntë.

Gjithnjë sipas këtij raporti, Zvicra ka pasuri prej 61,359 dollarë për banorë. Ky raport është për vitin 2017, përcjell albinfo.ch.

Në vendin e parë renditet Katari me 124,927 dollarë për banorë, duke u pasur nga Luksemburgu dhe Singapori.

Renditja

 

30 – Malta me 42,532 dollarë për banorë,

29 – Japonia me 42,659 dollarë për banorë,

28 – Franca me 43,551 dollarë për banorë,

27 – Britania me 43,620 dollarë për banorë,

26 – Finlanda me 44,050 dollarë për banorë,

25 – Oman me 45,464 dollarë për banorë,

24 – Belgjika me 46,301 dollarë për banorë,

23 – Zelanda e Re me 48,027 dollarë për banorë,

22 – Kanadaja me 48,141 dollarë për banorë,

21 – Austria me 49,247 dollarë për banorë,

20 – Danimarka me 49,613 dollarë për banorë,

19 – Tajvani me 49,827 dollarë për banorë,

18 – Australia me 49,882 dollarë për banorë,

17 – Gjermania me 50,206 dollarë për banorë,

16 – Suedia me 51,264 dollarë për banorë,

15 – Bahrejn me 51,845 dollarë për banorë,

14 – Islanda me 52,150 dollarë për banorë,

13 – Holanda me 53,581 dollarë për banorë,

12 – Arabia Saudite me 55,262 dollarë për banorë,

11 – SHBA me 59,495 dollarë për banorë,

10 – San Marino me 60,358 dollarë për banorë,

9 – Zvicra me 61,359 dollarë për banorë,

8 – Emiratet e Bashkuara Arabe me 68,245 dollarë për banorë,

7 – Kuvajti me 69,669 dollarë për banorë,

6 – Norvegjia me 70,590 dollarë për banorë,

5 – Irlanda me 72,632 dollarë për banorë,

4 – Brunei me 76,743 dollarë për banorë,

3 – Singapori me 90,531 dollarë për banorë,

2 – Luksemburg me 109,191 dollarë për banorë,

1 – Katari me 124,927 dollarë për banorë.

Nga Redaksia 04.04.2018 09:20
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.