Njihuni me vetitë shëndetësore të lakrës së kuqe

Nga RedaksiaR 13.02.2018 14:00

Nëse hani lakër të kuqe, trupi juaj do ju falenderojë Ushqimi ka një rëndësi të veçantë në jetën e një personi, e përzgjedhja e tij, flet shumë për shëndetin e tij. Por a i dini të gjitha vetitë e lakrës së kuqe?

Në sajë të vetisë ngopëse që ka dhe kalorive të pakta, kjo lakër duhet të përdoret nga të gjithë. Është e pasur me vitaminë A, duke luajtur rol të rëndësishëm për shëndetin. Ndërsa prania e vitaminës C, ndihmon për të forcuar sistemin imunitar.

Ndër të tjera lakra e kuqe ka veti të shumta antioksidante, antiinflamatore dhe rigjeneruese. Konsumi i rregullt i saj, rregullon kolesterolin si dhe ul presionin e gjakut. Kjo lakër është shumë e mirë nëse konsumohet sallatë e kombinuar me portokall, shegë, arrë dhe lëng limoni. Gjithashtu mund ta përdorni për supë kremoze por edhe për të shoqëruar pjatat me përmbajtje mishi. Për ta shoqëruar shijen e saj, mund të përdorni edhe erëza, por edhe uthull balsamike.

 

Nga RedaksiaR 13.02.2018 14:00
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.