59% të zviceranëve janë kundër organizimit të Olimpiadës “Sion 2026”

Nga RedaksiaR 12.02.2018 10:43

Në përgjithësi 60 për qind të të anketuarve kanë rezerva parimore kundër manifestimeve të mëdha të këtij lloji. 65% janë kundër që shteti zviceran ta mbështesë këtë organizim me një miliard franga

Organizimi i Lojërave Olimpike Dimërore në Zvicër, gjegjësisht Olimpiada “Sion 2026”, nga fillimi ka pasur kundërshtarë të shumtë. Së fundi këtë e dëshmon edhe një sondazh i madh i publikuar sot në gazetat “SonntagsZeitung” dhe “Le Matone dimanche”. 17067 veta janë pyetur nëse janë pro ose kundër kësaj olimpiade.

59 për qind janë shprehur në mënyrë të vendsour kundër ose më shumë kundër se pro, projektit “Sion 2026”. Ndërkaq 36% janë pro ose më shumë pro se kundër këtij projekti të madh.

Në përgjithësi 60 për qind të të anketuarve kanë rezerva parimore kundër manifestimeve të mëdha të këtij lloji. 65% janë kundër që shteti zviceran ta mbështesë këtë organizim me një miliard franga.

Qytetarët me të drejtë vote të Kantonit të Valisit, ku pritet të mbahet olimpiada, më 10 qershor do të votojnë për lejimin e një kontributi prej maksimalisht 100 milionë frangash që kantoni i tyre do ta jepte për projektin.

 

Nga RedaksiaR 12.02.2018 10:43
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.