Katër simptomat e mungesës së vitaminës D

Nga RedaksiaR 08.02.2018 12:45

Mungesa e vitaminës D në organizmin tonë shkakton probleme të shumta

Vitamina D konsiderohet të jetë njëra ndër vitaminat më të rëndësishme për funksionimin e trupit të shëndetshëm.

Kjo lloj vitamine merret përmes disa ushqimeve të caktuara, diellit dhe hapave. Mungesa e vitaminës D në organizmin tonë shkakton probleme të shumta, duke nisur nga rënia e flokëve, dobësimi i eshtrave, lodhja e pashpjegueshme dhe djersitja e tepërt.

Vitamina D është esenciale për shëndetin e eshtrave, kështu që dhimbja në eshtrat tuaj ose në pjesën e poshtme të shpinës mund të jenë indikatorë se ju nuk keni vitaminë D të mjaftueshme.

Studimet kanë treguar se njerëzit me mungesë të kësaj vitamine kanë më shumë dhimbje në eshtra, nyja në krahasim me njerëzit që kanë sasi të mjaftueshme në organizëm të vitaminës D.

Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë zhvillimin e osteoporozës dhe thyerjen e eshtrave në moshë të shtyrë. Për të luftuar një  gjendje të tillë rekomandohet qëndrimi në diell, përdorimi i omega 3, peshku dhe hapave me vitaminën D3. Nga RedaksiaR 08.02.2018 12:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.