Ushtria amerikane do të ndihmohet nga droni vetëvozitës, që identifikon nëndetëset armike (Video)

Nga RedaksiaR 05.02.2018 14:53

Droni vetëvozitës që identifikon nëndetëset armike, do të jetë së shpejti një ndër armët kryesore të ushtrisë amerikane.

“Gjuetari i Detit’ që është i gjatë 40 metra, mund të lundrojë mijëra kilometra, pa asnjë pjesëtar të ekuipazhit, transmeton Telegrafi.

Ky dron, që për dallim nga ato që fluturojnë është i dizajnuar për ujë, tashmë është duke pilotuar vet në det, ndërsa së shpejti do të hyjë zyrtarisht në funksion.

Mund të lëvizë deri në 50 kilometra në orë, teksa shfrytëzon kamerat dhe radarët, që të tregojë lokacionin, si dhe të verifikojë lëvizjet nën sipërfaqen e detit. Deri më tani është vetëm një platformë vrojtuese, ndërsa nuk ka në bord ndonjë armë.

Me anë të këtij droni, që do ta lehtësojë operimin detar në masë të madhe, pritet të nisë një epokë e re mbi nëndetëset luftarake.

Pas dy vitesh testime, projekti i është dorëzuar Zyrës për Kërkime Detare, ndërsa prej vënies në funksion, pritet të operojë për 90 ditë pandërprerë.

Ndërtimi saj ka kushtuar 20 milionë dollarë, ndërsa për çdo ditë shpenzon nga 20 mijë dollarë, gjë që është shumë më pak se shpenzimet e anijeve të zakonshme. /Telegrafi/

 

Nga RedaksiaR 05.02.2018 14:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.