Roboti që do të zëvendësojë një spikere lajmesh

Nga RedaksiaR 05.02.2018 09:19

Erica, së shpejti merr rolin e ri

Një robot jashtëzakonisht i ngjashëm me njeriun, i quajtur Erica do të bëhet shumë shpejt një spikere lajmesh në Japoni. Humanoidi, e cila ka një nga sistemet artificiale më të përparuara në botë, do të marrë rolin e saj të ri në prill.

Sipas krijuesit të saj, Hiroshi Ishiguro, roboti është i dashur dhe shumë shpejt mund të ketë një “ndërgjegje të pavarur”.

Shumë pak detaje janë zbuluar për punën e re të Erica, megjithatë Dr Ishiguro tha se do të përdorë IA për të lexuar lajme të krijuara nga njerëzit.

“Ne do të zëvendësojmë një nga gazetarët me android”, tha Dr Ishiguro, i cili është drejtor i Laboratorit të Robotikës në Universitetin e Osakas. Dr Ishiguro thotë se ai është duke u përpjekur të përfundojë krijimin e tij që nga viti 2014.   


Nga RedaksiaR 05.02.2018 09:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.