Mercedes-Benz shënon 50 vjetorin e modelit më të suksesshëm në histori

Nga Redaksia 15.01.2018 11:56

Modeli më i suksesshëm i Mercedesit në version 200 D, i prodhuar më 1974, dhe modeli më i shitur në tregun e Gjermanisë perëndimore pa asnjë problem ka kaluar mbi 1 milion kilometra.

Mercedese-Benz feston 50 vjetorin e serisë Mercedes-Benz/8 W115 dhe W114.

Para gjysmë shekulli, në fillim të vitit 1968, në Evropë kanë arritur modelet e para të Mercedes-Benz, më saktësisht seria W115 (me katër cilindra në version 200 dhe 200 D, 220 dhe 220 D) dhe W114 (me gjashtë cilindra në version 230 dhe 250), transmeton Koha.net.

Ishte një nga veturat më të mira të Mercedesit. Sipas fansave, Mercedes-Benz 200 D ishte edhe vetura më e mirë në historinë automobilistike.

Gjithashtu, Mercedes-Benz 200 D cilësohet edhe si njëra nga veturat më të mirë të ndërtuara ndonjëherë. Ajo është e njohur edhe si “Strich-Acht” në historinë e Mercedes/8 Strich-Acht.

 

Nga Redaksia 15.01.2018 11:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.