Vetëm 43% të zviceranëve kanë shtëpi të tyre

Nga Redaksia 14.01.2018 14:07

Shumica e njerëzve në Zvicër jetojnë në një apartament me qira, dhe vetëm 43.8 për qind kanë pronën e tyre. Mesatarisht, 70.9 për qind e qytetarëve të BE kanë pasuri të patundshme.

Besoni ose jo, qytetarët e Rumanisë posedojnë më së shumti pasuri të patundshme në Evropë. Menjëherë pas tyre janë Lituania dhe Kroacia, ku më shumë se 90% e qytetarëve jetojnë në shtëpitë e tyre. Nga ana tjetër është Zvicra, ku më pak se 50 për qind e qytetarëve kanë shtëpinë e tyre, shkruan albinfo.ch.

Sipas të dhënave më të fundit nga “Eurostat”, Rumania ka numrin më të madh të pronarëve të pasurive të patundshme në Evropë. Në BE, më të varfrit Bullgarët, 96.6 për qind e qytetarëve jetojnë në pronën e tyre.

Lituania është e dyta me 92.3 për qind dhe Kroacia është në vendin e tretë, ku 92.1 për qind e qytetarëve kanë banesën ose shtëpinë e tyre.

Shumica e njerëzve në Zvicër jetojnë në një apartament me qira, dhe vetëm 43.8 për qind kanë pronën e tyre. Mesatarisht, 70.9 për qind e qytetarëve të BE kanë pasuri të patundshme.

Në mënyrë të konsiderueshme nën mesataren janë Gjermania (53.4 për qind) dhe Austria (57.5 për qind), ndërsa Italia (72.9 për qind) dhe Spanja (82.7 për qind) janë në pozita më të larta.

Të dhënat nga Eurosat tregojnë një qëndrim krejtësisht të ndryshëm ndaj pronësisë së pasurisë së patundshme, që shpesh është një pasqyrim i rrethanave historike. Për shembull, në Gjermani, pavarësisht nga standardi i lartë, qytetarët nuk janë të prirur për të blerë apartamente sepse pas Luftës së Dytë Botërore shumë nga familjet humbën shtëpitë e tyre. Kështu, mentaliteti kolektiv i gjermanëve nuk lidh pronësinë e pronës me diçka veçanërisht të rëndësishme. Nga ana tjetër, në Gjermani është zhvilluar një gamë e gjerë e leasing-ut të pasurive të patundshme, me kushte të favorshme financiare.

Situata është krejt e ndryshme në vendet ish-komuniste, në të cilat shumica e familjeve kanë apartamente që u janë caktuar atyre më parë, dhe dhënia me qira e pasurive të paluajtshme është rregulluar dobët.

 

Nga Redaksia 14.01.2018 14:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.