Nikolloski: Nëse arrijmë të ndërtojmë parime të partneritetit me shqiptarët, Maqedoni ka ardhmëri të qëndrushme

Nga Redaksia 13.01.2018 18:43

Aleksandar Nikolloski, njëri nga tre nënkryetarët e rinj të OBRM-PDUKM-së, vlerëson se partia e tij gjithmonë ka qenë e përkushtuar në integrimet evropiane dhe ka dëshiruar një Maqedoni të pavarur që do të jetë aleate me shtetet perëndimore.

“Ajo është baza mbi të cilën e ndërtojmë politikën e re të OBRM-PDUKM-së, kjo nënkupton aleancë të fuqishme me shtetet anëtare të NATO-s dhe BE-së, partneritet me SHBA-të dhe fuqitë tjera të mëdha. Ne detyrimisht kemi parimet dhe vlerat tona dhe do të mundohemi që ato t’i prezantojmë para partnerëve ndërkombëtarë”, deklaroi për Sitel nënkryetari Nikolloski.

Ai poashtu foli për marrëdhëniet e OBRM-PDUKM-së me partitë shqiptare në të ardhmen, duke thënë se politikat e ekskluzivitetit ose politika të detyrimit, siç është votimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve mund vetëm t’i largojnë.

“Nevojitet partneritet i fuqishëm dhe mirëkuptim, nuk duhet të ketë majorizim të shumicës mbi pakicën dhe e kundërta, nuk duhet të ketë majorizim të pakicës mbi shumicën. Nëse ndërtojmë parime të vetme të partneritetit, atëherë Maqedoni ka ardhmëri të qëndrushme”, tha Nikolloski./Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 13.01.2018 18:43
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.