Patriarku Irinej: Kisha Serbe është unike për çështjen e Kosovës

Nga Redaksia 13.01.2018 13:12

Patriarku serb Irinej ka thënë se Kisha Ortodokse Serbe është unike lidhur me dialogun e brendshëm që po zhvillohet në Serbi për Kosovën.

“Është i njohur qëndrimi i Kishës për vendin tonë të shenjtë dhe fuqimisht besoj se për këtë çështje nuk do të ketë mospajtime”,  tha patriarku Irinej,  i cili në këtë mënyrë ka hedhur poshtë spekulimet e disa mediave në lidhje me ndarjet në Kishën Ortofokse Serbe, të nxitura nga mitropoliti Amfilohije.

Siç shkruan “Novosti”, Patriarku nuk deshi të lëshohet në interpretimin e thashethemeve, duke qenë kategorik në qëndrimin e tij, se për popullin serb, është i domosdoshëm uniteti në të gjitha fushat, jo vetëm në zgjidhjen e problemit të ndërlikuar të Kosovës, përcjell Telegrafi.

Gazeta serbe shkruan se disa media ditëve të fundit kanë spekuluar se, gjoja disa peshkopë fshehurazi u përpoqën për të mbledhur nënshkrime për mbajtjen e një Kuvendi të jashtëzakonshëm Kishës Ortodokse Serbe, në të cilin do të ballafaqoheshin qëndrimet lidhur me propozimin e zgjidhjes së çështjes së Kosovës, për të cilën tash e disa muaj në institucionet nacionale dhe të gjitha qarqet e shoqërisë serbe po zhvillohet dialogu i hapur.

Mitropoliti  Amfilohije kishte thënë se frikësohet që “politika e presidentit Vuçiq po çonte drejt dorëzimit të Kosovës dhe Metohisë”.

Menjëherë pas kësaj deklarate, Patriarku Irinej vlerësoi se Aleksandar Vuçiq “po lufton si luani për tokën tonë të shenjtë”.

Sipas gazetës, këto dy qëndrime kontradiktore kishin shërbyer si shpërndarjen e thashethemeve për qëndrime kontardiktore brenda Kishës Ortodokse Serbe, lidhur me çështjen e Kosovës. /Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 13.01.2018 13:12
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.