Mësimi i gjuhës shqipe në Serbi po kthehet në trend (Video)

Nga Redaksia 10.01.2018 19:50

Mësimi i gjuhës shqipe në Serbi është kthyer në një trend. Një studente serbe e albanologjisë ka marrë mijëra klikime në internet në videot e saj ku tregon se si mësohet gjuha shqipe.

Kurs i gjuhës shqipe e serbe në internet. Milena Beran është studente e albanologjisë. Me disa miq kanë filluar një projekt për për promovimin e gjuhëve të mos marrëveshjes deri më tani.

Beran dhe miqt besojnë në një përdorim të ri të gjuhës.

Danillo Grboviq ka studiuar për gazetari. Shqip nuk flet dhe shqiptarë nuk ka takuar gati kurrë në Serbi. Por, tani punon me ta dhe beson se më shumë njerëz duan të dinë për Shqipërinë.

Më pyesin njerëzit se si punoni dhe si duken shqiptarët pasi shumica prej tyre nuk kanë patur rastin kurrë të takojnë shqiptarë.

Beogradi ka një nga katedrat më të vjetra të gjuhës shqipe – mbi 90 vjet. Studentët besojnë se ka shumë hapësirë për t’u prezantuar nga e para.

Marrëdhëniet shqiptaro-serbe duket se studentët i shohin më të afërta se gjuha e politikës./abcnews.al/

 

Nga Redaksia 10.01.2018 19:50
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.