Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

Nga Redaksia 07.12.2017 08:20

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem.

Ndërkohë një numër i madh demonstratash janë planifikuar për ditët e ardhshme në të gjithë botën arabe.

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk ka pranuar të mbështes vendimin e ‘njëanshëm’ të Trump për ta shpallur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, transmeton lajmi.net.

Duke folur nga Algjeria ku ndodhet për një vizitë diplomatike, Macron këtë vendim e ka quajtur ‘për të ardhur keq’ përpara se të përsëriste thirrjet që statusi i Jerusalemit duhet të vendoset nga izraelitët dhe palestinezët nëpërmjet negociatave.

“Ky është një vendim keqardhje, Franca nuk e miraton dhe nuk e shkelë të drejtën ndërkombëtare dhe rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, ka thënë Macron.

Egjipti e ka hedhur poshtë vendimin e SHBA-ve, ndërsa Hamasi e ka quajtur një agresion flagrant ndaj popullit palestinez, raporton Reuters.

Diplomati palestinez, Saeb Erekat beson se vendimi i administratës Trum ka ‘shkatërruar çdo mundësi’ për një zgjidhje në mes dy shtetesh.

Ministria e Jashtme e Turqisë i ka bërë thirrje Uashingtonit të rishqyrtojë vendimin.

“Ne dënojmë deklaratën e papërgjegjshme të administratës amerikane. I bëjmë thirrje administratës amerikane që të rishikojë këtë vendim të gabuar që mund të marrë rezultate shumë negative dhe t’i shmangin hapat e pakalueshëm që do të dëmtojnë identitetin multikulturor dhe statusin historik të Jerusalemit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë.

Ministri i Jashtëm i Katarit këtë vendim e ka quajtur “përshkallëzim të rrezikshëm dhe dënim me vdekje për të gjithë ata që kërkojnë paqe”.

Ndërsa, Ministria e Jashtme e Meksikës thotë se do të mbajë ambasadën e saj në Tel Aviv.

Kundër këtij vendimi është deklaruar edhe Bashkimi Evropian, duke e quajtur ‘shqetësim serioz’./Lajmi.net/

Nga Redaksia 07.12.2017 08:20
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.