Aeroporti i Cyrihut, në shënjestër të kompanive me kosto të ulët

Nga Redaksia 06.12.2017 17:47

Paris – Nju Jork, për 99 euro.

Linjat e reja ajrore po joshin udhëtarët  me çmime të lira. Njëra prej tyre synon edhe Zvicrën.

Fluturimet e lira nuk janë tashmë risi në Evropë: “Easyjet”, “Ryanair” dhe “Co” tani përbëjnë rreth një të tretën e trafikut të drejtpërdrejtë të fluturimeve në Evropë. Vetëm dhjetë vjet më parë trafiku i këtillë ishte vetëm 13 për qind. Kjo do të thotë që linjat ajrore të lira janë rritur me 175 për qind në dhjetë vjetët e fundit. Kjo është treguar në një raport të fundit nga shoqata e aeroportit ACI Europe.
Që nga viti 2012, 15 kompani ajrore janë themeluar me modelin me kosto të ulët, sipas analistëve të ACI Europe. Për më pak se 100 franga në bregun lindor të SHBA-së, për 150 franga në Kaliforni apo 300 franga në Azinë Juglindore, përcjell albinfo.ch.

Nga atje mund të fluturoni për 99 euro në Nju-Jork ose Karaibe. Në të njëjtën javë, “Singapore Airlines” njoftoi se po zgjeron degën e saj evropiane me “Scoot”. Aktualisht, ajo fluturon vetëm nga Singapori në Athinë, por vitin e ardhshëm në Berlin do të shtohet si një destinacion i ri.

Në Zvicër përveç “British Airways” e “Iberia”, edhe “Aer Lingus” është aktive si kompani me kosto të ulët. Kompania është aktive në Bazel, Cyrih dhe Gjenevë.

Nga Zurichu për në Bangkok mund të fluturoni me “Swiss” vetëm për 250 franga. Gjithashtu destinacioent për SHBA dhe në Karaibe i mbulon “Eurowings”. Linja ajrore aktualisht po përfiton nga fundi i “Air Berlin” dhe po zgjerohet fuqishëm, për shembull, nga ish-baza e “Air Berlin” në Dusseldorf.

Ekspertët i shohin linjat ajrore me kosto të ulët ende me shumë potencial. Kompanitë me kosto të ulët janë ende duke operuar në rreth një të dhjetën e fluturimeve ndërkontinentale nga Evropa. Por në dhjetë vjetët e fundit furnizimi është rritur me 146 për qind. Kjo, sipas autorëve të raportit të ACI Europe, tregon se si operatorët me kosto të ulët ka të ngjarë të  përfshihen në treg vitet e ardhshme.
Diçka mund të ndodhë edhe në Zvicër. Deri tani nuk janë aktiv operatorët e rinj. Norvegjia ka aplikuar 155 destinacione të reja me “Norwegian Air”. Po ashtu synojnë edhe 75 destinacione brenda vendit. Linja ajrore me kosto të ulët gjithashtu ka në plan destinacionet e largëta jashtë shtetit. Gjithashtu në fokus janë edhe destinacionet në Zvicër. Bëhet fjalë për destinacionin Buenos Aires-Zurich, të cilën «Norwegian Air» synon ta mbulojë dy herë në javë. Aeroporti i Cyrihut konfirmoi bisedimet me “Norwegian Air”.

Linjat ajrore me kosto të ulët mund të ndryshojë industrinë. Jo vetëm që çmimet në rrugët evropiane kanë rënë ndjeshëm, linjat ajrore tradicionale gjithashtu detyrohen të rishikojnë modelin e tyre të biznesit. Zvicra gjithashtu ka prezantuar çmimet e ulëta, të cilat nuk përfshijnë rezervimin e vendit edhe bagazhit. Po ashtu nuk ka ushqim ose pije falas në “British Airways”.

 

Nga Redaksia 06.12.2017 17:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.