Punësim më i lehtë për të huajt por edhe ndëshkim me ulje të statusit, nga C në B

Nga RedaksiaI 02.12.2017 11:04

Me ligjin e ri synohet që të huajt të motivohen më shumë për të gjetur një punë dhe për të hyrë kështu në mënyrë aktive në tregun zviceran të punës

Personat me status të pranuar të refugjatit dhe ata me pranim të përkohshëm (Viza F) në të ardhmen do të kenë të drejtë pune pa pasur nevojë për të kërkuar leje speciale për një gjë të tillë. Me ligjin e ri pra, do të mjaftojë njoftimi për fillimin e punës, thuhet në komunikatën e publikuar sot nga Këshilli Federal i Zvicrës.

Ky është njëri ndër ndryshimet të cilat Këshilli Federal planifikon t`i fusë në ligjin e ri për të huajt. Për ta realizuar këtë, ai ka dërguar projektligjin në konsultim, shkruan albinfo.ch. Veç kësaj, qeveria e Zvicrës synon që t`i nxisë të huajt për të mësuar më shumë gjuhët e vendit. Ajo do të përcaktojë se çfarë niveli të njohjes së gjuhës duhet të zotërojë i huaji, në varësi nga statusi i qëndrimit të tij në Zvicër.

Në përgjithësi, me ligjin e ri synohet që të huajt të motivohen më shumë për të gjetur një punë dhe për të hyrë kështu në mënyrë aktive në tregun zviceran të punës.

Por, krahas kësaj, ligji parasheh edhe masa për ndëshkimin e të huajve që nuk tregojnë vullnet për integrim, shkruan albinfo.ch, Kështu, autoritetet përgjegjëse për të huaj në të ardhmen do të kenë të drejtë që ta kushtëzojnë lejen e qëndrimit me një marrëveshje për integrim, me të cilën personave konkretë u tregohet se çfarë pritet prej tyre në këtë drejtim. Kjo marrëveshje për integrim do të bëhet obligative dhe mund të sanksionohet. Kështu, në rast se nuk do ti përmbushin kriteret për integrim, të huajve mun d t`u zbritet statusi i qëndrimit nga i përhershmi (Viza C) në atë vjetor, (Viza B).

Albinfo.ch

Nga RedaksiaI 02.12.2017 11:04
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.