Samsung me procesor të ri dhe Galaxy S9?

Nga Redaksia 11.11.2017 09:50

Përpara shfaqjes së ardhshme të Consumer Electronics Show në Las Vegas që do të mbahet në mes të 9 dhe 12 janarit, një numër i pajisjeve të Samsung janë nderuar për “dizajnin dhe inxhinierim të shkëlqyeshëm në teknologjinë më të fundit të elektronikës së konsumit” në 28 kategori.

Asgjë nuk është e habitshme atje, pasi shitësi më i madh në botë i telefonave njihet shpesh si një trend-krijues dhe pioner i industrisë në gara si këto.

Por përveç telefonave më të fundit të kompanisë, veshjeve, headseteve dhe monitoruesve të lojërave, disa pjesë të pashpallura të destinuara për telefonat e ardhshëm gjithashtu morën trofe të “dizajnit dhe inxhinierisë”, duke zbuluar disa gjëra diskrete që nuk dinim më parë.

Për shembull, procesori i ardhshëm i serisë së ardhshme të Samsung quhet Exynos 9 Series 9810, i cili sugjeron përmirësime masive të performancës mbi 8895 (variante të caktuara) të Galaxy S8, S8 + dhe Note 8.

Për fat të keq, ky SoC padyshim i fuqishëm është “ndërtuar në teknologjinë e procesit të gjeneratës së dytë 10nm”, që do të thotë në teori, do të jetë shumë e vështirë që Samsung të përputhet me shpejtësinë e papërpunuar dhe efikasitetin e energjisë të çip-it Snapdragon 845 të bazuar në 7nm.

Një bërthamë e CPU-ve “e përmirësuar” dhe “brezi i 3-të” mbyllin listën e përmirësimeve të zbuluara, duke e bërë betejën për ari me Snapdragon 845 aq më shumë interesante.

 

Nga Redaksia 11.11.2017 09:50
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.