50 orë pune në javë, në Zvicër?

Nga Redaksia 08.11.2017 11:39

Deri 50 orë pune në javë duhet të lejohen në të ardhmen. Një kërkesë e tillë vjen nga Shoqata e Tregtisë Zvicerane SGV.

Ligji aktual i punës bazohet në një imazh të vjetër të fabrikës. Sot, megjithatë, tre të katërtat e punonjësve punojnë në sektorin e shërbimeve, thotë presidenti i SGV-së, Jean-François Rime. Me digjitalizimin, gjithnjë e më pak mbetet lidhja me vendin e punës në kompani, përcjell albinfo.ch.

Shoqata e Tregtisë Zvicerane SGV prandaj kërkon, përveç rritjes së orëve maksimale të punës prej 45 deri në 50, orari i punës të jetë më fleksibil për pushimet dhe periudhat e pauzave.

 
 

Nga Redaksia 08.11.2017 11:39
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.