Hiqet nga “rendi i ditës” pensionimi i grave në moshën 65 vjeçare

Nga RedaksiaR 07.11.2017 09:06

Pensionimin në moshën 64 vjeçare e kanë kërkuar së fundi edhe Federata e Sindikatave të Zvicrës SGB në kuvendin e saj

Gratë në Zvicër edhe më tutje duhet të pensionohen në moshën 64 vjeçare dhe jo si burrat, në moshën 65 vjeçare, siç është kërkuar nga qarqe të ndryshme, mes tjerash edhe nga ato sindikale.

Pensionimin në moshën 64 vjeçare e kanë kërkuar së fundi edhe Federata e Sindikatave të Zvicrës SGB në kuvendin e saj të mbajtur të premten e javës së kaluar.

Kjo është njëra ndër shumë kërkesat që SGB ka bërë pas humbjes që pesoi në referendum reforma e pensioneve. Kërkesa tjera janë rritja e pensioneve të moshës dhe trashëgimisë (AHV), të cilat sipas sinidkalistëve duhet të mbajnë hapin me rritjen e kostos së shëndetësisë.

 

Nga RedaksiaR 07.11.2017 09:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.