Facebook adopton videot 4K

Nga Redaksia 26.10.2017 11:16

Por rrjetit social ju desh goxha kohë për të arritur këtë objektiv me të cilin Youtube ka eksperimentuar për herë të parë në 2010-ën.

Nëse jeni të irrituar për faktin se videot tuaja të bukura shfaqen si të mjeta në rrjetin social Facebook, atëherë kemi lajme të mira.

Pasi u shfaqën pak ditë më parë disa video Super HD në platformë, rrjeti social Facebook konfirmoi se është duke testuar ngarkimin e videove 4K 2160p UHD.

Disa faqe dhe profile janë ballafaquar me një opsion për ngarkimin e videove 4K në Facebook e madje ti shohin ato.

Por rrjetit social ju desh goxha kohë për të arritur këtë objektiv me të cilin Youtube ka eksperimentuar për herë të parë në 2010-ën.

Videot e sporteve, shkencës, udhëtimeve dhe modës janë ata që do të përfitojnë më shumë nga këto piksela ekstra.

Vitet e fundit Facebook ka shfaqur një përkushtim të lartë ndaj videove. Përballja me Youtube dhe Netflix, shtëpia e videove me metrazh të gjatë, do të kërkojë më shumë sesa thjesht një format më cilësore.

Youtube lëshoi videot e para 4K në 2014-ën dhe 2015-ën ndërsa transmetimet live 4K në 2016-ën.

Facebook solli 4K-në në videot live 360 gradëshe në Korrik por videot e saj standarde prej kohësh kishin ngecur në 720p. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 26.10.2017 11:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.