Martin Landau, fitues i çmimit Oskar për ‘Ed Wood’, vdes në moshën 89 vjeçare

Nga Redaksia 17.07.2017 11:56

Aktori që fitoi çmimin Oscar, Martin Landau, që luajti në filma të tillë si “North by Northëest”, “Crimes and Misdemeanors” dhe “Ed Wood” si dhe serinë klasike televizive “Mission: Impossible”, vdiq të shtunën në Los Angeles, sipas publicistit të tij. Ai ishte shtruar në UCLA, ku kishte ndërlikime. Ai ishte 89 vjeç, transmeton arbresh.info.

Veterani i hijshëm i Actors Studio, për atë që ai aktualisht ishte drejtor artistik i West Coast, kishte shumë ulje dhe ngritje në karrierën e tij. Sukseset e tij më të mëdha (tre nominimet e Oskarit dhe një fitore) erdhën më vonë në jetë, kur ai u kthye në role të karakterit, si ai që e fitoi atë fillimisht, duke e parë si xhakëtues homoseksual të James Mason në Alfred Hitchcock “North by Northëest”.

Ai u nominua në Emmy pesë herë, dhe shumica e roleve të tij kryesor ishin në televizion, sidomos si Rollin Hand, një mjeshtër i fshehur në “Mission: Impossible”. Më vonë ai kaloi disa vjet në seri Sci-Fi sindikuar “Hapësirë: 1999”, në të cilën, si me “Misioni: I pamundur”, ai luajti rolin e tij me Barbara Bain./arbresh.info/

 

Nga Redaksia 17.07.2017 11:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.