Ja kur njerëzit mund të shkojnë të sigurtë në Hënë

Nga Redaksia 15.07.2017 09:03

“Moon Express” mendohet se do të jetë në gjendje që të dërgojë njerëz në Hënë pas vetëm dhjetë vjetësh.

“Moon Express”, një firmë private e themeluar në vitin 2010 nga miliarderi Naveen Jain, është kompania e vetme private që ka marrë lejen nga Administrata federale amerikane, për t’i lënë kufijtë e Tokës dhe për ta lëshuar një anije kozmike në sipërfaqe të Hënës.

Për ta arritur këtë, kompania do të bashkohet me “SpaceX”, kompaninë private hapësinore të themeluar nga sipërmarrësi Elon Musk, i cili po ashtu ka ambicie për dërgimin e njerëzve në hapësirë. Jain thotë se shkuarja në Mars mbetet qëllim, por shkuarja në Hënë do të jetë si një fazë paraprake, apo një stacion i sigurt.

Nga Redaksia 15.07.2017 09:03
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.