Do të hani gjithmonë mëngjes pasi ta lexoni këtë

Nga Redaksia 14.07.2017 08:54

Kemi dëgjuar të thonë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Por a e dini pse?

Sot do të ndaj disa informacione të vlefshme rreth kësaj teme, për t’ju ndihmuar që të kuptoni rëndësinë e mëngjesit dhe që kurrë mos ta lini pa e ngrënë.

Mëngjesi ju ndihmon të humbni peshë

Njerëzit të cilët nuk e hanë mëngjesin, kanë 50% më shumë gjasa që të bëhen me mbipeshë.

Mëngjesi përmirëson performancën intelektuale

Ngrënia e mëngjesit në fakt rrit nivelin e koncentrimit dhe përmirëson kujtesën tuaj dhe aftësitë e tjera mendore, transmeton Gazeta Express.

Mëngjesi është ushqimi më i mirë për t’ia filluar ditës

Është dëshmuar shkencërisht se njerëzit të cilët hanë mëngjes çdo ditë kanë më shumë energi gjatë ditës dhe zakonisht i hanë vaktet e tjera në një mënyrë më të balancuar.

Mëngjesi riaktivizon metabolizmin tuaj

Gjatë natës trupi juaj nuk merr ushqim për disa orë. Kështu që pasi të zgjoheni në mëngjes duhet të hani një mëngjes të mirë për të forcuar metabolizmin.

Mëngjesi ju ndihmon ta reduktoni ankthin

Nëse keni një mëngjes të mirë, nuk do të bëheni shumë të uritur dhe kështu do të evitoni mbingrënien gjatë drekës.

Mëngjesi përmirëson humorin

Është fakt. Edhe pse mund të tingëllojë çuditshëm, ushqimi në mëngjes ju bën të ndjeheni më të lumtur.

Ngrënia e mëngjesit përmirëson shëndetin e zemrës, express.

Ngrënia e një mëngjesi të shëndetshëm përmirëson nivelet e kolesterolit në gjak.

 

Nga Redaksia 14.07.2017 08:54
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.