Hakerat e Anonymous sulmojnë uebsajtin e një Komisioni të të Drejtave të Njeriut

Nga Redaksia 04.01.2017 11:10

Një grup i cili pretendon se është pjesë e rrjetit ndërkombëtar të hakerave, Anonymous, ka sulmuar uebsajtin e Komisionit të të Drejtave të Njeriut në Viktoria të Australisë duke publikuar një mesazh rreth rrjetit të tyre social AnonPlus.

Në vend të komisionit dhe faqeve të tyre, paraqitet një mesazh AnonPlus në ekran i cili thotë se grupi “nuk është kriminal”. Nuk është e qartë pse u shënjestrua komisioni.

Çdo person që ka vullnetin e mirë që të veprojë është i mirëpritur,” thotë mesazhi, i cili nuk ishte i rregullt nga ana gramatikore.

AnonPlus shpërndan ide pa censurim, krijon hapësira për tu shpërndarë direkt me anë të dëmtimit të masës, publikuar lajme që media ka filtruar dhe menaxhuar për konsumimin e atyre që kontrollojnë, ne e bëjmë këtë për të rikthyer dinjitetin në funksion të medias: media duhet të jetë e lirë, pa censurim dhe duhet të limitojë veten për të ‘treguar çfarë po ndodhë’ dhe të mos ‘na thotë neve çfarë është e gabuar dhe çfarë është e drejtë”.

Në fund të mesazhit, grupi shkruan se asnjë e dhënë nuk ishte vjedhur apo fshirë.

“Vetëm faqja kryesore është ndryshuar,” vazhdon mesazhi. “Ne nuk jemi kriminelë ne jemi AnonPlus.”

Një lidhje e llogarisë Twitter të grupit, i cili ishte aktiv për herë të fundit para dy javëve, është publikuar. Grupi nuk është përgjigjur kërkesës për koment.

Në Twitter komisioni tha se po punon për të rregulluar problemin. (PCWorld Albanian)

 

 

Nga Redaksia 04.01.2017 11:10
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.