Serbia plotëson kushtet në fushën e arsmit ndaj BE-së, pakica shqiptare pa zgjidhje

Nga Redaksia 23.12.2016 16:58

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale Bojan Stevic, mori pjesë në nënshkrimin e aneksit të Memorandumit për bashkëpunim për tekstet botuese në gjuhën dhe shkrimin e pakicave kombëtare.

Me këtë marrëveshje plotësohen kushtetet për përgatitjen dhe shtypjen e librave që mungojnë për vitin shkollor 2017/2018, shkruan Titulli.com

Sipas tij ky memorandum është në harmoni me implementimin e planit aksional për kapitullin 23 dhe planit askional për realizimin e të drejtave të pakicave.

Kjo është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar mes institutit për tekste, ministrisë së arsimit dhe zhvillimit të teknologjisë dhe përfaqësuesëve të 8 këshillave kombëtare.

Shteti i Serbisë përmes këtyre marrëveshjeve po plotëson kushtet ndaj Bashkimit Evropian ndërsa pakica shqiptare pas shumë përpjekjeve akoma nuk ka zgjidhur qështjen e teksteve në gjuhën shqipe për shkollat fillore dhe ato të mesme./Titulli.com/

Nga Redaksia 23.12.2016 16:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.