Kthehu ...

Diaspora

Vdes djali 13 vjeçar pasi rrëzohet me ski

👤RedaksiaI 🕔10:18 11.02.2018

Ai është rrëzuar në rrethana të pasqaruara në një “Snow Park”, me ç`rast ka pësuar lëndime të rënda që kanë qenë fatale për jetën e tij

Lexo Artikullin e plotë

Dënimi për biletë do të vlejë për gjithë Zvicrën dhe për të gjithë transportuesit

👤RedaksiaI 🕔10:16 11.02.2018

Aktualisht për SBB-në, Postauto Schweiz dhe ndërmarrjet tjera për transportim të udhëtarëve, funksionojnë regjistra separatë për udhëtarët në të zezë

Lexo Artikullin e plotë

“Novartis” akuzohet se ka korruptuar mijëra mjekë grekë për t`ua shitur barnat

👤RedaksiaI 🕔10:14 11.02.2018

Këto metoda, sipas hetuesve grekë, i kanë kushtuar Greqisë në periudhën në mes viteve 2000-2015 rreth 23 miliardë euro

Lexo Artikullin e plotë

Shtatë arsye pse Zvicra është vendi më i mirë në botë

👤RedaksiaI 🕔10:12 11.02.2018

Ditë më parë, Zvicra është shpallur si “Vendi më i mirë” në botë për vitin e dytë radhazi, shkruan “The Local”.

Lexo Artikullin e plotë

Pensionet zvicerane atraktive për shtetasit e BE-së

👤RedaksiaI 🕔10:02 10.02.2018

Si rezultat i Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjës së Personave, qytetarët e BE dhe EFTA janë të përjashtuar nga rregulli që për të fituar pensionin zviceran, të kenë punuar së paku 10 vjet në Zvicër

Lexo Artikullin e plotë

Pensionet zvicerane atraktive për shtetasit e BE-së

👤RedaksiaI 🕔10:02 10.02.2018

Si rezultat i Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjës së Personave, qytetarët e BE dhe EFTA janë të përjashtuar nga rregulli që për të fituar pensionin zviceran, të kenë punuar së paku 10 vjet në Zvicër

Lexo Artikullin e plotë

Armata e Zvicrës mund të mbrojë emrin e orëve «Swiss Military»

👤RedaksiaI 🕔10:00 10.02.2018

Vendimi është përfundimtar, prandaj forcat e armatosura zvicerane tani janë në gjendje të mbrojnë markën ushtarake zvicerane për sektorin e orëve

Lexo Artikullin e plotë

Hakerët vodhën të dhënat e 800 mijë klientëve në “Swisscom”

👤RedaksiaR 🕔09:04 09.02.2018

Operatori zviceran i telefonisë celulare “Swisscom” njoftoi sot se një sulm i hakerëve në sistemin e tyre u regjistrua në fund të vitit të kaluar, me ç’rast janë rrezikuar të dhënat personale të rreth 800,000 klientëve, shkruan albinfo.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Visar Maliqi: “Ne, ushtarët `e huaj`, më të përgatitur për ushtri se vendësit”

👤RedaksiaR 🕔09:01 09.02.2018

"Ne, “secondot” dinim shpesh më shumë se të tjerët. Rreshtetri ynë , i cili nuk ishte “secondo”, nuke e dinte për shembull se sa ministra i ka Qeveria Federale e Zvicrës"

Lexo Artikullin e plotë

Hetimi për Astrit Deharin në Qendrën Universitare e Mjekësisë Ligjore në Lozanë

👤RedaksiaR 🕔12:48 08.02.2018

Prokuroria e Shtetit ia ka dorëzuar familjes së Astrit Deharit, vendimin që ka lejuar ekspertizën ndërkombëtare për vdekjen e tij.

Lexo Artikullin e plotë

Qyteti i Cyrihut teston autobusin pa shofer, “Self-e”

👤RedaksiaR 🕔09:25 08.02.2018

Për shkaqe sigurie as ky autobus “pa shofer”në fillim nuk do të lëshohet në qarkullim krejtësisht pa mbikëqyrje...

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra në vendin e shtatë në botë për të rritur fëmijët

👤RedaksiaR 🕔09:22 08.02.2018

Zvicra bën gjithashtu pjesë në dhjetë vendet më të mira për ofrimin e lehtësive ndaj biznesit, ndikimin kulturor, vendet moderne, sipërmarrjen, cilësinë e jetës, fillimin e një biznesi, transparencën, edukimin, për të dalë në pension, mbrojtjen e mjedisit, vendet më të mira në përgjithësi

Lexo Artikullin e plotë

Numër rekord i pulave në Zvicër: mbi 11 milionë

👤RedaksiaR 🕔08:52 07.02.2018

Numri i pulave në Zvicër në vitin 2017 ka shënuar rritje dhe ka kaluar për herë të parë shifrën e 11 milionëve

Lexo Artikullin e plotë

Gjykata Federale i refuzon hyrjen në Zvicër kosovarit të dëbuar, por i jep një mundësi…

👤RedaksiaR 🕔08:49 07.02.2018

Ajo në vendimin e saj e ka bërë të qartë se autoritetet kantonale në rast të një kërkese tjetër për bashkim familjar të vlerësojnë nëse interesi privat i nënës dhe fëmijës për të pasur një jetë të përbashkët familjare duhet të peshojë më shumë se sa interesi publik për mbajtjen larg të babait

Lexo Artikullin e plotë

Gratë e suksesshme nga Kosova në listën e Forbes “30 nën 30 vjeç”

👤RedaksiaR 🕔15:06 06.02.2018

Ndryshe, në listën e Forbes për këtë vit, kishte edhe emra të tjerë të shqiptarëve të suksesshëm në fusha të ndryshme, siç janë këngëtaret me përmasa botërore Rita Ora dhe Dua Lipa

Lexo Artikullin e plotë

Shembja e gurëve ndërpret linjën e trenit për në Zermatt

👤RedaksiaR 🕔08:47 05.02.2018

Kësaj radhe, linja e trenit në mes të lokaliteteve Visp dhe St.Niklaus është ndërprerë për shkak të shembjes së gurëve,

Lexo Artikullin e plotë