Kthehu ...

Diaspora

Ulje rekorde e numrit të të papunëve në Zvicër

👤Redaksia 🕔10:50 11.07.2018

Një total prej 106'579 njerëz janë regjistruar si të papunë në qershor në qendrat rajonale të punësimit (RAV). Kjo është 2.6 për qind më pak se në muajin e kaluar dhe një e pesta më pak se vitin e kaluar.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermania me ligj imigrimi: Kërkohen punonjës të kualifikuar

👤Redaksia 🕔22:47 09.07.2018

Qeveria gjermane do të paraqesë brenda këtij viti një ligj imigrimi. Për këtë ranë dakord partitë në koalicionin qeveritar. Por përmbajtja e një ligji të tillë është ende e paqartë.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Dënohet me 15 vjet burg vrasësi i kushëririt të vet shqiptar

👤Redaksia 🕔22:44 09.07.2018

Një 61 vjeçar nga Kosova qëlloi para dy vjetësh kushëririn e tij në rrugën Webergasse në St.Gallen. Ai ishte i bindur se viktima e tij kishte një lidhje intime me gruan e tij të ndjerë. Vetëm se agresori është dënuar me 15 vjet burg, shkruan tagblatt.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Agjencia e shpikur mashtron familjen 11-anëtarëshe nga Kosova

👤Redaksia 🕔22:40 09.07.2018

Familja Hasani kërkonte të vizitonte të afërmit e tyre në Kosovë. Megjithatë, më vonë kupton se ka qenë e mashtruar me biletat. Tashmë shpreson që përmes ligjit t'i marrë paratë e humbura, përcjell albinfo.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Gëzimi më i madh për mjekun kryesor shqiptar në Zvicër, kur shpëton jetën e të tjerëve

👤Redaksia 🕔09:28 09.07.2018

Nga nxënësi i shkollës së mesme e deri te mjeku kryesor, nga Kërçova në Wikon: Historia e Florim Cuculit është historia e një djaloshi emigrantësh, pa njohuri të gjuhës gjermane, i cili në Zvicër arriti për të punuar profesionin e tij të ëndrrave si "Medecin".

Lexo Artikullin e plotë

Familja e pafat shqiptare – Gjermania i pret me padurim, Mali Zi i kthen prapa

👤Redaksia 🕔11:20 06.07.2018

Familja shqiptare, në Shqipëri ishte dëbuar në gusht 2017, pavarësisht se një kërkesë iu ishte drejtuar Komisionit për raste të rënda. Pas protestave masive, Komuna Plön e kishte penguar dëbimin, por ka qenë tepër vonë: Familja tashmë kishte hipur në avion. Që atëherë, një rreth përkrahësish gjermanë ka luftuar për kthimin e familjes shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

Sa është qiraja mesatare në Zvicër?

👤Redaksia 🕔11:16 04.07.2018

Qiraja më së shtrenjti është në Cyrih, ku një banesë 100 metra katror, kushton 2700 franga në muaj

Lexo Artikullin e plotë

Një shqiptare hap biznes me synimin për të ndihmuar refugjatët

👤Redaksia 🕔11:15 04.07.2018

Kriza globale e migracionit është një nga sfidat më të rëndësishme me të cilën përballen tani udhëheqësit.

Lexo Artikullin e plotë

Gjermania kërkon punëtorë nga Kosova dhe Shqipëria

👤Redaksia 🕔11:04 04.07.2018

Gjermania do të marrë personel mjekësor nga Shqipëria dhe Kosova, por do të kujdeset që këto vende të mos kenë vetë mungesa të stafit mjekësor.

Lexo Artikullin e plotë

Të moshuarit në Zvicër gjithnjë e më shumë shkaktojnë aksidente

👤Redaksia 🕔11:52 02.07.2018

Numri i vozitësve të moshës mbi 70-vjeçare, të dënuar për delikte të rënda po të mesme, vitin e kaluar ka arritur kulmin

Lexo Artikullin e plotë

Blocher “bën shqiponjën” dhe thotë se të natyralizuarit nuk janë zviceranë

👤Redaksia 🕔11:50 02.07.2018

Tani, edhe Christoph Blocher i është bashkëngjitur gjithashtu debatit për shqiponjën dykrenare. Edhe pse i mbron lojtarët, ata, sipas tij nuk janë zviceranë të vërtetë

Lexo Artikullin e plotë

Çmimi i benzinës: Më shtrenjtë në Shqipëri se sa në Zvicër

👤Redaksia 🕔08:49 30.06.2018

Një litër benzinë në Shqipëri kushton 1.66 dollarë, kurse në Zvicër 1.64 dollarë

Lexo Artikullin e plotë

Shqiponja dykrerëshe zbret edhe në birrën zvicerane

👤Redaksia 🕔08:32 28.06.2018

"Shqiponja" e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit është bërë ‘hit’ në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Alarmante: Shtatë bujq zviceranë të vdekur vetëm në qershor

👤Redaksia 🕔10:00 27.06.2018

Në qershor të vitit 2017, dy fermerë vdiqën në punë. Gjatë këtij qershori deri më tani janë shtatë të vdekur, ndërsa muaji ende nuk ka përfunduar

Lexo Artikullin e plotë

Në Cyrih vihet gurthemeli i qendrës së re federale të azilit

👤Redaksia 🕔09:27 27.06.2018

Sommaruga me këtë rast ka falënderuar qytetin dhe Kantonin e Cyrihut për rolin prijës dhe për angazhimin në shpejtimin e procedurës së azilit

Lexo Artikullin e plotë

Fuqia e diasporës për të ndihmuar ekonominë në vendlindje

👤Redaksia.B 🕔13:14 26.06.2018

“Përgjegjësia jonë si biznesmen të diasporës është e madhe ndaj popullit tonë dhe potencoj fuqinë që e ka diaspora për të ndihmuar në rimëkëmbjen e ekonomisë tonë, duke qenë të bashkuar, pa dallim a vjen nga Shqipëria, Kosova apo Maqedonia, ‘ngase në Diasporë ne jemi të gjithë bashkë’”, u shpreh Lazim Destani

Lexo Artikullin e plotë