Kthehu ...

Diaspora

Gruas i kërkohet të kthejë 225 mijë franga, që mori asistencë sociale

👤RedaksiaI 🕔10:16 25.02.2018

Gruaja mendonte se shqetësimet e saj financiare kishin mbaruar, deri në vjeshtën e kaluar, kur ajo mori një letër nga Komuna, ku shkruhej se ajo duhet të paguante 224,866 franga, që ajo ka marrë në ndihmë sociale dhe duke kërkuar që ajo të nënshkruajë një marrëveshje për të paguar atë me këste prej 980 franga në muaj për 20 vjet

Lexo Artikullin e plotë

Konferencë me temën “Aktivizmi feminist në Kosovë”

👤RedaksiaI 🕔10:13 25.02.2018

Të premten e ardhshme, më 2 mars 2018, në organizim të Shoqatës së Studentëve Shqiptarë të Gjenevës mbahet tryeza e debatit me temën "Aktivizmi Feminist në Kosovë". Mysafire dhe pjesëmarrëse në debat do të jenë aktivistet nga Kosova, Nazlie Bala dhe Elona Kastrati

Lexo Artikullin e plotë

Shtetasi i Maqedonisë ndryshon emrin për të hyrë në Zvicër: Dëbohet për të pestën herë

👤RedaksiaI 🕔10:09 25.02.2018

Ndaj tij ishte vendosur që në vitin 2010 një ndalim i pakufizuar hyrjeje në Zvicër. Por që atëherë ai kishte hyrë katër herë dhe po kaq herë ishte dëbuar nga Zvicra

Lexo Artikullin e plotë

Aeroplani kthehet “në gjysmë të rrugës” pasi që një pasagjer pëson sulm në tru

👤RedaksiaI 🕔08:39 24.02.2018

Aeroplani ishte kthyer pasi kishte kaluar tashmë mbi 1.500 kilometra ndërsa caku i fundit, Tokio, ishte rreth 9.600 kilometra larg

Lexo Artikullin e plotë

Dy të vrarë në qendër të Cyrihut

👤RedaksiaI 🕔08:36 24.02.2018

Në vendin e ngjarjes policët kanë gjetur një person të vrarë dhe një të plagosur rëndë, i cili ndërkohë po ashtu ka ndërruar jetë nga plagët e marra

Lexo Artikullin e plotë

Zviceranët hanë mesatarisht nga 10.5 kilogramë çokollatë në vit

👤RedaksiaR 🕔14:05 23.02.2018

Ndërkohë që eksporti është rritur, shitja brenda Zvicrës ka shënuar një rënie prej 1.3 për qind. Zvicerani mesatar gjatë vitit 2017 ka konsumuar 10.5 kilogramë çokollatë, që është 500 gramë më pak se në vitin paraprak

Lexo Artikullin e plotë

Kosovarët, në vendin e tretë për pajisje me pasaportën austriake

👤RedaksiaR 🕔14:03 23.02.2018

Në vendin e tretë për nga marrja e nënshtetësisë austriake vijnë kosovarët, me 664 sish. Para tyre janë boshnjakët me 1300 dhe turqit, me 779

Lexo Artikullin e plotë

Një “aromë e dyshimtë” detyron aeroplanin zviceran të aterrojë në Marsej

👤RedaksiaR 🕔08:56 23.02.2018

Stafi i aeroplanit ka ndier një aromë të dyshimtë në kabinën e pilotit ndërsa shkaqet e kësaj mbeten të sqarohen

Lexo Artikullin e plotë

65% të zviceranëve janë kundër heqjes së taksës për radio dhe televizion

👤RedaksiaR 🕔09:16 22.02.2018

Kundër “No Billag”-ut do të votonin 65%, sipas gjendjes së konstatuar nga sondazhi më i ri, i realizuar nga instituti për hulumtimin e oponionit publik “gfs bern”

Lexo Artikullin e plotë

U shkurtohen pagat 5400 punonjësve të OKB-së në Gjenevë

👤RedaksiaR 🕔09:14 22.02.2018

Për muajin qershor të këtij viti është paralajmëruar se atyre do t`u shkurtohen pagat për 5 për qind

Lexo Artikullin e plotë

Nënshkruhet marrëveshja për sigurime sociale mes Kosovës dhe Belgjikës

👤RedaksiaR 🕔09:31 21.02.2018

Sot, në një ceremoni rasti në Bruksel, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica ka nënshkruar Marrëveshjen për Sigurime Sociale me homologen e tij, Ministren e Çështjeve Sociale dhe Shëndetit Publik, Dr. Maggie De Block.

Lexo Artikullin e plotë

Jetmiri ndihmon njeriun që kishte pësuar avari në rrugë, ndërkohë ja vjedhin “Jaguarin”

👤RedaksiaR 🕔10:21 20.02.2018

Ngjarja që i ka ndodhur nuk do ta ndalojë për të ndihmuar sërish njerëzit në nevojë në trafik, thotë Jetmiri. « Vetëm ,herën tjetër mbase do të jem më i kujdesshëm. Por solidarizimi është gjë e mirë, mendoj unë"

Lexo Artikullin e plotë

Politikani nga SVP ngre alarmin kundër pranimit të mundshëm të Kosovës në BE

👤RedaksiaR 🕔09:13 19.02.2018

Matter: "Zvicra, në rast të një zgjerimi të BE-së në shtetet ballkanike, marrëveshjen ekzistuese për lëvizje të lirë detyrohet ta shtrijë edhe në këto shtete. Presioni për migrim kështu do të bëhet edhe më dramatik, pasi që gjendja ekonomike në këto shtete të Ballkanit është e pashpresë dhe pasi që në Zvicër jetojnë tashmë shumë njerëz nga ky regjion"

Lexo Artikullin e plotë

Dy të zhdukur nga orteku në Zvicër

👤RedaksiaR 🕔09:11 19.02.2018

Nga një ortek në Zvicër në kufi me Francën, raportohet se janë zhdukur dy persona.

Lexo Artikullin e plotë

Deri në vitin 2020, çdo e dhjeta veturë në Zvicër duhet të jetë elektrike

👤RedaksiaI 🕔09:09 17.02.2018

Kjo kërkesë është ambicioze, sepse përqindja e makinave të reja elektrike në vitin 2017 ishte ende 2.7 për qind, tha “Auto Schweiz”

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: 10 vjetori i pavarësisë së Kosovës shënohet me prani të lartë të diplomatëve të huaj

👤Redaksia 🕔21:41 16.02.2018

Që para orës 12 të mesditës shumica e mysafirëve janë aty, ndërsa mikpritësit, të udhëhequr nga “zonja e shtëpisë”, ambasadorja e Kosovës Nazane Breca janë në ballë të detyrës, duke e bërë mikpritjen.

Lexo Artikullin e plotë