Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Kosovari dëbohet nga Zvicra, nuk donte të punonte

👤Redaksia 🕔21:28 31.08.2014

Këtë vendim e ka marrë Gjykata Federale duke marrë parasysh refuzimin e kosovarit për të punuar, pastaj prirjen e tij për dhunë si dhe borxhet.

Lexo Artikullin e plotë

Puna e Menduh Thaçit për bashkimin e Shqipërisë, si ajo e Qeverisë! (VIDEO)

👤Redaksia 🕔10:23 31.08.2014

"Puna për Bashkimin me Shqipërinë, si ajo e Qeverisë, - Po, Po, Po, e në fund?!"

Lexo Artikullin e plotë

PDK i përgatit ftesat!

👤Redaksia 🕔09:43 31.08.2014

Partia Demokratike e Kosovës ka filluar t’i përgatisë ftesat për t’i dërguar në adresë të partive opozitare në përpjekje të daljes nga ngërçi politik në të cilin është futur vendi.

Lexo Artikullin e plotë

Prekëse:Një ditë pas vdekjes së babait e përzuri nënën (video)

👤Redaksia 🕔02:30 31.08.2014

Pasojat e ndryshimit të mënyrës së jetesës dhe vetë dinamikës së saj, ma së shumti, po i bartin personat e moshuar.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia fton familjarët e Fatmir Mehmetit të identifikojnë një kufomë

👤Redaksia 🕔15:51 30.08.2014

Fatmir Mehmeti nga Dumnica e Podujevës që rezulton i zhdukur prej dy ditësh, pas incidentit të ndodhur në kufirin Kosovë-Serbi, në vendin e quajtur Matrovë, dyshohet se është personi kufoma e të cilit ndodhet në Serbi.

Lexo Artikullin e plotë

Ja çfarë i tregoi Vuçiq në hartë kancelares Merkel

👤Redaksia 🕔12:07 30.08.2014

Harta e shumëpërfolur e cila u shpalos në Samitin e Berlinit nga Kryeministri i Serbisë, Aleksandart Vuçiq në prani të Kancelarës së Gjermanisë, Angela Merkel dhe Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, kishte për qëllim të tregonte për projekte infrastrukturore në rajon.

Lexo Artikullin e plotë

Fillojnë “tërmetet” në LDK, kërkohet dorëheqja e Isa Mustafës

👤Redaksia 🕔12:04 30.08.2014

Ish-ministri i LDK-së në Qeverinë e Kosovës, Astrit Haraqija ia ka rikujtuar kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa se presidenti historik , Dr. Ibrahim Rugova për respekt ndaj Kornizës Kushtetuese, gjatë përzgjedhjes së tij si president kishte dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë.

Lexo Artikullin e plotë

Rasti "Monstra", nis nënshkrimi i peticionit

👤Redaksia 🕔11:59 30.08.2014

Protestat kundër dënimit të të gjashtë shqiptarëve për rastin “Monstra”, pritet të marrin një karakter më të gjerë. Këto protesta do të zëvendësohen me një peticion mbarëkombëtar kundër proceseve të montuara gjyqësore ndaj shqiptarëve në Maqedoni.

Lexo Artikullin e plotë

Rrihet barbarisht nëna e dy fëmijëve, kërkojnë t’i marrin fëmijët

👤Redaksia 🕔11:54 30.08.2014

Yllka Tafilaj, 26 vjeç, nënë e dy fëmijëve, kishte shkuar disa herë në polici për të denoncur kërcënimet e të afërmve të ish –bashkëshortit të saj. Askush nuk e kishte marrë seriozisht e madje e kishin quajtur edhe të çmendur.

Lexo Artikullin e plotë

70 mijë euro haraç për qytetarin amerikan në Beograd (Video)

👤Redaksia 🕔10:54 30.08.2014

Policia e Beogradit ka arrestuar në flagrancë dy shtetas kroat, të cilët nën kërcënimin e armës kërkonin 70 mijë euro nga një qytetar amerikan.

Lexo Artikullin e plotë

Turqia digjitalizon veprat e periudhës osmane në Kosovë

👤Redaksia 🕔23:09 29.08.2014

Pas 800 viteve nga koha kur janë shkruar, librat e kohës osmane, po i nënshtrohen digjitalizimit, për të siguruar jetëgjatësinë e tyre qasje më të lehtë për të interesuarit. Të gjitha faqet e veprave, një nga një kanë kaluar nëpër duart e ekipit teknik, derisa shkencëtarët merren me studimin e materialeve që digjitalizohen.

Lexo Artikullin e plotë

Vizita e Ramës në Serbi, Vuçiç: Do të diskutojmë për çështje serioze

👤Redaksia 🕔19:25 29.08.2014

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç, ka folur nga Berlini rreth vizitës së Kryeministrit shqiptar më 22 Tetor në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Ja si u vranë shqiptarët sipas serbëve

👤Redaksia 🕔19:20 29.08.2014

Vrasjen e një shqiptari, plagosjen e njërit dhe gjendjen tejet kritike të një tjetër shqiptari, vëllezër mes vetes, nga ana e policisë serbe, e kanë komentuar edhe mediumet ne kete vend.

Lexo Artikullin e plotë

Beogradi i kërkon Veriut draftbuxhetin

👤Redaksia 🕔11:49 16.08.2014

Ministria e Financave e qeverisë serbe u ka kërkuar komunave paralele në veri të Kosovës të hartojnë draftbuxhetin e tyre për vitin 2015.

Lexo Artikullin e plotë

The Economist: Schengen drejt shpërbërjes, BE në telashe

👤Redaksia 🕔11:45 16.08.2014

Prestigjiozia britanike "The Economist" shkruan se një projekt i madh evropian është drejt shkatërrimit dhe nuk e ka fjalën për Eurozonën, por për marrëveshjen Schengen ndërmjet 26 vendeve evropiane, për eleminimin e kontrollit të kufijve ndërshtetërorë.

Lexo Artikullin e plotë

Përkujtohet dy vjetori i vdekjes së Arbën Xhaferit (video)

👤Redaksia 🕔20:45 15.08.2014

Në dy vjetorin e ndarjes nga jeta të ish kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptar Arbën Xhaferri, kryetari aktual Menduh Thaçi dhe grupi parlamentar i kësaj partie kanë bërë homazhe tek varri i tij në varrezat në Tetovë, njofton Televizioni Koha.

Lexo Artikullin e plotë