Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Eksporti i Serbisë në Kosovë 450 milionë euro, i Kosovës në Serbi 20 milionë euro

👤Redaksia 🕔14:55 20.11.2017

Përveç taksës në miellin e Serbisë që hyn në Kosovë në korrikun e vitit 2016, sipas përfaqësuesve të Odës Ekonomike të Serbisë dhe të zyrtarëve të Ministrisë së Tregtisë së Serbisë, Kosova ka vënë taksë edhe në materialin ndërtimor që hyn në Kosovë nga Serbia, shkruan sot Gazeta "Zëri".

Lexo Artikullin e plotë

Engel: SHBA të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔14:52 20.11.2017

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të përfshihen në dialogun me Serbinë, ani pse është çështje e Bashkimit Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Sot Dita e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve

👤RedaksiaR 🕔08:47 20.11.2017

Me rastin e Ditës së Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve, Zyra e UNICEF në Kosovë, Save the Children dhe Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve - KOMF organizojnë marshin e fëmijëve për të drejtat e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Ligji për simbolet kombëtar në Mal të Zi

👤Redaksia 🕔08:23 20.11.2017

Në periudha të ndryshme historike flamuri shqiptar ka qenë i ndaluar në Mal të Zi, si për shembull pas demostratave të studentëve në Kosovë me 1981.

Lexo Artikullin e plotë

Ushtritë më të mëdha të Botës - kush kryeson listën dhe ku renditet Shqipëria

👤Redaksia 🕔07:47 20.11.2017

SHBA dhe Rusia kryesojnë listën e vendeve më të fuqishme ushtarakisht, ndërsa në vendin e 3-të renditet Kina. Referuar mbi analizën e Global Firepower, renditja nuk bazohet thjesht në numrin e përgjithshëm të armëve në dispozicion për çdo vend, por në diversitetin e tyre brenda totalit të numrave për të siguruar një balancë më të mirë të fuqisë së zjarrit në dispozicion. Gjithashtu rezervat bërthamore nuk merren parasysh por pranohen/ dyshohen se fuqitë bërthamore marrin një bonus.

Lexo Artikullin e plotë

BE-ja është mësuar që Kosova të heshtë dhe t’i gëzohet suksesit të fqinjëve në procesin e integrimeve

👤Redaksia 🕔07:43 20.11.2017

Sa herë përballet me kritikat që nuk i ka ofruar Kosovës mundësi sikur vendeve të tjera të rajonit, në BE fajin e hedhin tek pala kosovare.

Lexo Artikullin e plotë

Shpend Ahmeti fiton Prishtinën

👤Redaksia 🕔07:42 20.11.2017

Sipas Exit-Pollit të Klan Kosova, Shpend Ahmeti është në epërsi në Prishtinë në raport me kundër kandidatin e tyre Arban Abrashi. Sipas këtij exit-polli, Ahmeti prin ndaj Abrashit 52 me 47 për qind, raporton Zëri.info.

Lexo Artikullin e plotë

Beogradi “kënaqet” me rezultatet e serbëve në zgjedhjet e Kosovës

👤Redaksia 🕔07:39 20.11.2017

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka përgëzuar sonte Listës Serbe për sukseset e arritura në zgjedhjet lokale.

Lexo Artikullin e plotë

Mali i Zi lejon simbolet kombëtare të pakicave

👤Redaksia 🕔18:58 19.11.2017

Ministria e Pakicave në Mal të Zi ka hartuar një variant të ri të projektligjit për përdorimin e simboleve kombëtare

Lexo Artikullin e plotë

Bashkimi Evropian shkurton fondet për Turqinë

👤Redaksia 🕔18:55 19.11.2017

Bashkimi Evropian do të shkurtojë fondet e akorduara për Turqinë për shkak të “gjendjes së përkeqësuar në lidhje me demokracinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut”, sipas një deklarate nga Parlamenti Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Muzeu i Alfabetit në Manastir mbetet në gjendje të mjerueshme

👤Redaksia 🕔18:49 19.11.2017

Në shikim të parë, ky objekt të jep pamjen e një objekti të rëndomtë për shitjen e pllakave, e në fakt është pikërisht e kundërta.

Lexo Artikullin e plotë

Rama-ambasadorëve: Më agresivë për tërheqjen e investimeve

👤Redaksia 🕔18:46 19.11.2017

Në kuadër të programit Diplomacia Ekonomike, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e së dielës një takim me ambasadorët shqiptarë nëpër botë.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq: Britania i dërgon notë proteste Surinamit, shkak Kosova

👤Redaksia 🕔18:40 19.11.2017

Britania i ka dërguar notë protestë Surinamit pasi ky vend tërhoqi vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Shpallen tre ushtritë më të fuqishme në botë: Cila është e para në Ballkan ? (video)

👤Redaksia 🕔10:32 19.11.2017

Shtetet e Bashkuara janë forca më e fuqishme ushtarake në botë, ndërsa Kroacia është ushtria më e fuqishme në rajonin e Ballkanit Perëndimor, shkruan portali Global Firepower, i cili merret me analizën e të dhënave mbi shkathtësitë ushtarake të vendeve të ndryshme të botës.

Lexo Artikullin e plotë

Engel: Demokracia kosovare, model për plot shtete

👤Redaksia 🕔10:24 19.11.2017

“E kam thënë për shumë vjet se Kosova do të jetë vend i lirë, i pavarur dhe demokratik, dhe ja ku jemi tani. Jemi përpjekur të organizojmë zgjedhje më 1996, por nuk u patëm lejuar nga autoritetet serbe. Por sot jemi në një Kosovë të lirë dhe demokratike. Plot shtete që e kundërshtojnë pavarësinë tuaj nuk e kanë këtë nivel demokracie. Jam krenar dhe i lumtur me miqësinë që Kosova dhe SHBA kanë ndërtuar”

Lexo Artikullin e plotë

Profesori serb propozon “Union të shteteve të pavarura Serbi-Kosovë”! I pëlqen Vuçiqit

👤Redaksia 🕔22:31 18.11.2017

Propozimi për “union real” të shteteve të pavarura të Serbisë dhe Kosovës, union ky që do të kishte tregun, doganën dhe politikën monetare të përbashkët, është i pari në kuadër të dialogut të brendshëm për Kosovën që ka marrë vëmendjen e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Lexo Artikullin e plotë