Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Engel: SHBA të përfshihet në dialogun Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔14:52 20.11.2017

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të përfshihen në dialogun me Serbinë, ani pse është çështje e Bashkimit Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Sot Dita e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve

👤RedaksiaR 🕔08:47 20.11.2017

Me rastin e Ditës së Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve, Zyra e UNICEF në Kosovë, Save the Children dhe Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve - KOMF organizojnë marshin e fëmijëve për të drejtat e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Ligji për simbolet kombëtar në Mal të Zi

👤Redaksia 🕔08:23 20.11.2017

Në periudha të ndryshme historike flamuri shqiptar ka qenë i ndaluar në Mal të Zi, si për shembull pas demostratave të studentëve në Kosovë me 1981.

Lexo Artikullin e plotë

Ushtritë më të mëdha të Botës - kush kryeson listën dhe ku renditet Shqipëria

👤Redaksia 🕔07:47 20.11.2017

SHBA dhe Rusia kryesojnë listën e vendeve më të fuqishme ushtarakisht, ndërsa në vendin e 3-të renditet Kina. Referuar mbi analizën e Global Firepower, renditja nuk bazohet thjesht në numrin e përgjithshëm të armëve në dispozicion për çdo vend, por në diversitetin e tyre brenda totalit të numrave për të siguruar një balancë më të mirë të fuqisë së zjarrit në dispozicion. Gjithashtu rezervat bërthamore nuk merren parasysh por pranohen/ dyshohen se fuqitë bërthamore marrin një bonus.

Lexo Artikullin e plotë

BE-ja është mësuar që Kosova të heshtë dhe t’i gëzohet suksesit të fqinjëve në procesin e integrimeve

👤Redaksia 🕔07:43 20.11.2017

Sa herë përballet me kritikat që nuk i ka ofruar Kosovës mundësi sikur vendeve të tjera të rajonit, në BE fajin e hedhin tek pala kosovare.

Lexo Artikullin e plotë

Shpend Ahmeti fiton Prishtinën

👤Redaksia 🕔07:42 20.11.2017

Sipas Exit-Pollit të Klan Kosova, Shpend Ahmeti është në epërsi në Prishtinë në raport me kundër kandidatin e tyre Arban Abrashi. Sipas këtij exit-polli, Ahmeti prin ndaj Abrashit 52 me 47 për qind, raporton Zëri.info.

Lexo Artikullin e plotë

Beogradi “kënaqet” me rezultatet e serbëve në zgjedhjet e Kosovës

👤Redaksia 🕔07:39 20.11.2017

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka përgëzuar sonte Listës Serbe për sukseset e arritura në zgjedhjet lokale.

Lexo Artikullin e plotë

Mali i Zi lejon simbolet kombëtare të pakicave

👤Redaksia 🕔18:58 19.11.2017

Ministria e Pakicave në Mal të Zi ka hartuar një variant të ri të projektligjit për përdorimin e simboleve kombëtare

Lexo Artikullin e plotë

Bashkimi Evropian shkurton fondet për Turqinë

👤Redaksia 🕔18:55 19.11.2017

Bashkimi Evropian do të shkurtojë fondet e akorduara për Turqinë për shkak të “gjendjes së përkeqësuar në lidhje me demokracinë, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut”, sipas një deklarate nga Parlamenti Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Muzeu i Alfabetit në Manastir mbetet në gjendje të mjerueshme

👤Redaksia 🕔18:49 19.11.2017

Në shikim të parë, ky objekt të jep pamjen e një objekti të rëndomtë për shitjen e pllakave, e në fakt është pikërisht e kundërta.

Lexo Artikullin e plotë

Rama-ambasadorëve: Më agresivë për tërheqjen e investimeve

👤Redaksia 🕔18:46 19.11.2017

Në kuadër të programit Diplomacia Ekonomike, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar paraditen e së dielës një takim me ambasadorët shqiptarë nëpër botë.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq: Britania i dërgon notë proteste Surinamit, shkak Kosova

👤Redaksia 🕔18:40 19.11.2017

Britania i ka dërguar notë protestë Surinamit pasi ky vend tërhoqi vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Shpallen tre ushtritë më të fuqishme në botë: Cila është e para në Ballkan ? (video)

👤Redaksia 🕔10:32 19.11.2017

Shtetet e Bashkuara janë forca më e fuqishme ushtarake në botë, ndërsa Kroacia është ushtria më e fuqishme në rajonin e Ballkanit Perëndimor, shkruan portali Global Firepower, i cili merret me analizën e të dhënave mbi shkathtësitë ushtarake të vendeve të ndryshme të botës.

Lexo Artikullin e plotë

Engel: Demokracia kosovare, model për plot shtete

👤Redaksia 🕔10:24 19.11.2017

“E kam thënë për shumë vjet se Kosova do të jetë vend i lirë, i pavarur dhe demokratik, dhe ja ku jemi tani. Jemi përpjekur të organizojmë zgjedhje më 1996, por nuk u patëm lejuar nga autoritetet serbe. Por sot jemi në një Kosovë të lirë dhe demokratike. Plot shtete që e kundërshtojnë pavarësinë tuaj nuk e kanë këtë nivel demokracie. Jam krenar dhe i lumtur me miqësinë që Kosova dhe SHBA kanë ndërtuar”

Lexo Artikullin e plotë

Profesori serb propozon “Union të shteteve të pavarura Serbi-Kosovë”! I pëlqen Vuçiqit

👤Redaksia 🕔22:31 18.11.2017

Propozimi për “union real” të shteteve të pavarura të Serbisë dhe Kosovës, union ky që do të kishte tregun, doganën dhe politikën monetare të përbashkët, është i pari në kuadër të dialogut të brendshëm për Kosovën që ka marrë vëmendjen e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Lexo Artikullin e plotë

Serbia pretendon se Kosova po e manipulon listën e njohjeve

👤Redaksia 🕔22:26 18.11.2017

Shteti i Serbisë po thotë se problemet me njohjet e Kosovës po shfaqen pasi këta të fundit po e manipulojnë listën e shteteve, që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë