Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Dita e Armatës së Maqedonisë, ushtarët shqiptarë të diskriminuar

👤Redaksia 🕔09:25 18.08.2018

Në listën e njësitit ushtarak elitar “Ujqit” nuk gjendet asnjë emër shqiptar, edhe përkundër premtimeve të njëpasnjëshme të funksionarëve shqiptarë për përfaqësim të denjë në mbrojtjen e shtetit.

Lexo Artikullin e plotë

Delawie: Ka kufizime se çka do të pranojmë si marrëveshje Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔09:12 18.08.2018

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka thënë se vendi i tij ka disa kufizime se çka do të pranohet si marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq thotë se nëse arrihet marrëveshja me Kosovën, serbët do të kenë më shumë!

👤Redaksia 🕔09:21 17.08.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar se më 9 shtator do të arrijë për vizitë në Kosovë.

Lexo Artikullin e plotë

Përmbytje të mëdha në Beograd, uji rrëmben njerëz e kontejnerë (Video)

👤Redaksia 🕔09:15 17.08.2018

Mbrëmja e së mërkurës ishte kritike për shumë qytete në Ballkan dhe reshjet e rrëmbyeshme që kanë rënë në këto qytete kanë shkaktuar dëme të mëdha materiale. 

Lexo Artikullin e plotë

SHISH dhe shërbimet partnere zbulojnë: Këshilltari i Presidentit Meta spiun i rusëve

👤Redaksia 🕔09:08 17.08.2018

Shërbimet inteligjente partnere japin alarmin, se një pushtetar i lartë shqiptar mban lidhje të forta me rusët, përgjimet e këshilltarit të tij zbulojnë se si Ilir Meta ka forcuar pozitat financiare dhe politike me ndihmën e rusëve. Këshilltari Cico është trajnuar në Ministrinë e Jashtme ruse

Lexo Artikullin e plotë

Këpucët “Made in Kosova” alarmojnë Serbinë

👤Redaksia 🕔08:56 17.08.2018

Këpucë me mbishkrimin Republika e Kosovës, janë paraqitur në Beograd, shkruan në numrin e nesërm gazeta Danas.

Lexo Artikullin e plotë

KDI: Kosova rrezikon t’i humb komunat veriore dhe mos të marrë as Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔13:24 16.08.2018

Hulumtuesja e KDI-së, Violeta Haxholli, e sheh raportin e serbëve të hartuar në Beograd si opsion të rrezikshëm për Kosovën, në të cilin Kosova rrezikon të humbë pjesën veriore të Mitrovicës pa marrë asgjë në shkëmbim, shkruan Gazeta "Zëri".

Lexo Artikullin e plotë

Serbia fiton nga marrëveshja me Kosovën 2.7 miliardë euro dhe 1 mijë km2

👤Redaksia 🕔10:28 16.08.2018

Studimi i hartuar në Beograd përllogarit skenarët e marrëveshjes me Kosovën dhe përfitimet ekonomike. Kosovës i leverdis të qëndrojë tek marrëveshja e Brukselit e vitit 2013, për ndryshe do të ketë humbje të mëdha.

Lexo Artikullin e plotë

Tinejxherë serbë ushtrojnë për luftë me mësime ruse

👤Redaksia 🕔08:39 16.08.2018

Aftësi ushtarake, ndihma e parë, qitja me armë, përdorimi i thikave, të gjitha këto teknika të luftimit po mësohen këto ditë në kampin ushtarake të “rinisë patriotike” në Zllatibor të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

“Pazare me Serbinë”, Kurti paralajmëron demonstrata masive për shkarkimin e Thaçit

👤Redaksia 🕔08:33 16.08.2018

Lideri i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti ka kërkuar nga presidenti Hashim Thaçi që të mos bëjë pazare me territorin e Kosovës, duke paralajmëruar demonstrata masive deri në shkarkimin e tij.

Lexo Artikullin e plotë

Kufijtë "vizatohen" në shtator, Presheva mundë të bëhet Kosovë?

👤Redaksia 🕔08:13 16.08.2018

Krerët shtetërorë në Beograd po paralajmërojnë se gjatë muajit të ardhshëm do të dalin me një propozim konkret për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Serbët e Kosovës: erbia shtrihet nga Kopoaniku deri në Mitrovicë

👤Redaksia 🕔08:06 16.08.2018

Deklarata e kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq se Serbia nuk e kontrollon krejt Kopaonikun dhe se vetëm 300 metra larg majës së tij, e cila quhet Maja e Pançiqit, mund të shihen ushtarët e KFOR-it ka befasuar shumë dhe ka alarmuar jo vetëm mediet në Serbi, transmeton Titulli.com.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: Kundërshtarët e korrigjimit të kufijve janë ‘kamikazë politikë’

👤Redaksia 🕔07:59 16.08.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë me dije se korrigjimi i kufirit me Serbinë fundos ëndrrën serbe për ndarje apo bosnjëzim të Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Identifikohen 2 shquiptarë të vdekur nga shembja e urës në Itali

👤Redaksia 🕔10:48 15.08.2018

Shkon në dy numri i viktimave shqiptare të identifikuara në Genova të Italisë, pas rënies së urës ne Genova.

Lexo Artikullin e plotë

„Përkufizimi" me shqiptarët, fjala magjike e Vuçiqit

👤Redaksia 🕔08:02 15.08.2018

Presidenti i Serbisë Vuçiq foli për herë të parë për mundësinë e "përkufizimit" me shqitparët. Në Beograd nuk e kanë të qartë se ç'do të thotë kjo në të vërtetë. Shumë e kundërshtojnë idenë. Flitet edhe për referendum.

Lexo Artikullin e plotë

Të mëdhenjtë evropianë kundër prekjes së kufirit të Kosovës

👤Redaksia 🕔07:53 15.08.2018

Shtetet më të fuqishme të Evropës, si: Gjermania, Britania e Madhe dhe Franca kanë dhënë qëndrim kundër idesë së presidentëve Hashim Thaçi e Aleksandër Vuçiq për të bërë ndryshime në kufirin Kosovë-Serbi.

Lexo Artikullin e plotë