Kthehu ...

KULTURË

Filmi spanjoll për vitin 1997, mbledh ajkën e aktorëve shqiptarë

👤Redaksia 🕔12:10 23.09.2016

Nga terrori komunist te ngjarjet e vitit 1997, nga internimet dhe dhimbjet dhe hija(mentaliteti) e Hoxhës në Shqipëri!

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria fitoi medaljen publike në Bienalen e dizajnit në Londër

👤Redaksia 🕔11:51 23.09.2016

Shqipëria ka fituar Medaljen Publike në Bienalen e Dizajnit në Londër. Shtetin shqiptar në këtë ngjarje kulturore e ka prezantuar Institutit Shqiptar në Nju Jork i udhëhequr nga Dino Korça, njëherësh kurator i veprës .

Lexo Artikullin e plotë

Elina Duni sonte koncert në Prishtinë

👤Redaksia 🕔11:31 23.09.2016

Jazz kompozitorja dhe këngëtarja shqiptaro-zvicerane me famë ndërkombëtare, Elina Duni është mysafire e veçantë në gala mbrëmjen e Fondit Kosovaro Amerikan për Edukim “The Night of The Rising Stars” , që do të mbahet sonte në Prishtinë.

Lexo Artikullin e plotë

Tetovë, më 20-24 Tetor mbahet festivali “DITËT E NAIMIT”

👤Redaksia 🕔11:57 22.09.2016

Festival Ndërkombëtar i Poezisë “Ditët e Naimit” do të mbahet prej 20-24 tetor, paralajmëron drejtori i këtij festivali, Shaip Emërllahu.

Lexo Artikullin e plotë

Ramë Lahaj në Paris përgatitet për operën “LUCIA DI LAMMERMOOR”

👤Redaksia 🕔11:35 22.09.2016

Ramë Lahaj po përgatitet per rolin e tij ne shfaqjen operistike “Lucia di Lammermoor” që do të jepet në Francë.

Lexo Artikullin e plotë

“Yjet e Kosovës”, ekspozitë për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës

👤Redaksia 🕔11:20 22.09.2016

Do të ekspozohen punime të artistëve: Gjelosh Gjokaj, Mal Myrtaj, Bukurije Dalladaku, Habin Shashivari, Augustin Pergega, Hannes Lockenvitz, Daniel Forster

Lexo Artikullin e plotë

Poeti taivanez fiton çmimin “NAIM FRASHËRI”

👤Redaksia 🕔11:11 22.09.2016

Fitues i çmimit "Naim Frashëri" të edicionit jubilar, të 20-in me radhë, të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit" është poeti i famshëm taivanez, Lee Kuei-Shien, kandidatë për disa vite për çmimin Nobël.

Lexo Artikullin e plotë

Film mbi takimin historik "Nixon-Presley"

👤Redaksia 🕔21:30 21.09.2016

Aktorët Michael Shannon dhe Kevin Spacey do të sjellin në skenë filmin mbi një nga takimet më të rëndësishëm deri më sot në historinë e Rock-ut, mes presidentit Nixon dhe Elvis Presley.

Lexo Artikullin e plotë

Shtatë thënie nga psikologë të famshëm që do t’ua ndryshojnë jetën

👤Redaksia 🕔13:00 21.09.2016

“Sa i guximshëm bëhet njeriu, kur është i sigurt se e duan” – Sigmund Freud

Lexo Artikullin e plotë

Fan Noli, origjina e tragjedisë

👤Redaksia 🕔12:53 21.09.2016

Kur mendon vetëtimthi se sa shumë libra janë shkruar (apo shpërdoruar, mistifikuar, ose destruktivuar) për origjinën e Tragjedisë, e kupton mirëfilli se të bësh një ese lakonike kërkohet sqimë dhe guxim i madh intelektual.

Lexo Artikullin e plotë

Eposi i kreshnikëve: Pesë vendet e ballkanit presin UNESCO-n

👤Redaksia 🕔12:26 21.09.2016

Grupi i punës, i krijuar me vendim të Qeverisë së Kosovës në vitin 2010, ka përfunduar punën e vet dhe dosja “Eposi shqiptar i kreshnikëve në pesë shtete të Ballkanit” është pranuar nga UNESCO, ku qëndron në pritje për vendimmarrje për regjistrimin në programet e saj.

Lexo Artikullin e plotë

Elina Duni merr pjesë në “KAEF Gala Night” në Prishtinë

👤Redaksia 🕔12:23 21.09.2016

“The Night of The Rising Stars” do të jetë ngjarje bëmirësie me qëllim të përkrahjes së të rinjve të talentuar Kosovarë përmes bursës për programe master – KAEF

Lexo Artikullin e plotë

Teatri 100 vjeçar që është kthyer në librari (Foto)

👤Redaksia 🕔12:44 20.09.2016

Në një qytet të largët nga Buenos Aires, është një librari që është nuk ngjason me ndonjë tjetër në botë, El Ateneo Grand Splendid. Ndërtesa në të cilën gjendet libraria ishte teatër dhe tani është pothuajse 100 vjeçar(është hapur në vitin 1919).

Lexo Artikullin e plotë

“DAMFestivali” me 100 muzikantë nga klasikja deri te jazzi

👤Redaksia 🕔11:37 20.09.2016

Zhanret e ndryshme muzikore, instrumentistët e shumtë e koncertet premierë do të jenë pjesë e “menysë” kulturore të kryeqytetit me edicionin e 11-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës “DAMFestival”.

Lexo Artikullin e plotë

Shqipëria në Oscar, Klodiana Keço: Kritika në Otranto si një ogur i mirë

👤Redaksia 🕔11:27 20.09.2016

Drama e ndjeshme e Bujar Alimanit, një kërkim i pavarur që flet për jetën e një djali në një familje jo funksionale, përzgjedhur pak ditë më parë për të përfaqësuar Shqipërinë në garën e Oscar për “Filmin më të mirë në gjuhë të huaj”, ka fituar Çmimin e Kritikës në Otranto Film Fund Festival. Aktorja Klodjana Keço ka tërhequr çmimin e kritikës në Otranto Film Fund Festival, duke e vlerësuar këtë çmim si një ogur të mirë për konkurrimin e këtij filmi në Oscar

Lexo Artikullin e plotë

Dritëro Agolli: Epoka që bën ministër gomarin

👤Redaksia 🕔13:28 19.09.2016

Lexo Artikullin e plotë